Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Solární boom vysál účty E. ON

Česko

E. ON Distribuce musí zadotovat fotovoltaiku až 5 miliardami korun, ČEZ Distribuce až 2 miliardami

PRAHA Čtyři až pět miliard korun bude na konci letošního roku scházet na účtech společnosti E. ON Distribuce, která provozuje rozvodnou síť na jihu Čech a na jižní Moravě. Právě tyto regiony jsou v centru zájmu investorů do výstavby fotovoltaických elektráren. Jejich živelná výstavba překonává očekávání, a ve výsledku tak odčerpává peníze z účtů rozvodné společnosti.

Energetický regulační úřad původně počítal, že letos na jihu republiky přibudou solární panely o výkonu okolo 160 megawattů. Podle toho nastavil výši příplatku na podporu obnovitelných zdrojů, kterou hradí všichni spotřebitelé elektřiny. Jenže skutečný přírůstek solárních panelů se zřejmě bude pohybovat kolem tisíce megawattů. Předseda představenstva společnosti E. ON Česká republika Michael Fehn přiznává, že se jedná o vážný problém. Situaci s jistou nervozitou sleduje i centrála skupiny E. ON v německém Mnichově. Česká republika přitom dosud měla v rámci koncernu působícího v řadě evropských zemí pověst bezproblémové země.

Účetní zisk E. ON Distribuce sice nebude zmíněnou miliardovou částkou přímo ovlivněn, dopady do hospodaření společnosti přesto budou značné. V praxi lze situaci popsat tak, že rozvodná společnost poskytuje českému státu bezúročný úvěr v objemu až pěti miliard korun. E. ON navíc bude mít potíže s financováním původně plánovaných investic do modernizace a rozvoje distribuční sítě.

Podle platné legislativy je provozovatel distribuční sítě povinen odkupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů, a to za zvýhodněnou cenu stanovenou státem. V případě fotovoltaických elektráren pevná výkupní cena přesahuje 12 korun za kilowatthodinu, tedy skoro desetinásobek současné tržní ceny elektřiny na burze.

Fotovoltaika je tak s velkým náskokem nejdražším ze všech obnovitelných zdrojů. Například výše zmíněný výkon tisíc megawattů v solárních panelech vyvolává dodatečné náklady v rozsahu více než deseti miliard korun.

Právě zákazníci nakonec uhradí i zmíněný nedoplatek za letošní rok. E. ON již o řešení situace intenzivně vyjednává s Energetickým regulačním úřadem. Dohodu pak ještě musí posvětit nová vláda. Zatím není jisté, jestli se příslušné navýšení příplatku na podporu obnovitelných a druhotných zdrojů objeví v plné výši v příštím roce, nebo jej úřad s ohledem na ekonomické a sociální dopady rozpustí do více let.

Problémy s nízko stanoveným příspěvkem má také největší rozvodná společnost v Česku, ČEZ Distribuce. Nedoplatek za letošní rok v jejím případě dosáhne téměř dvou miliard korun. ČEZ Distribuce má jistou výhodu v tom, že provozuje síť v severních a středních částech republiky, které investory do fotovoltaiky tolik nelákají.

Tiskový mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že i distribuční společnost ze skupiny ČEZ má s proplácením účtů za solární energii jisté potíže. Nemusí sice objem investic přímo snižovat, zvažuje však odložení některých projektů na pozdější dobu.

E. ON V ČESKU

* E. ON Česká republika koordinuje a řídí aktivity koncernu E. ON v Česku a poskytuje servis * E. ON Distribuce vlastník a provozovatel rozvodné sítě na jihu Čech a na jižní Moravě * E. ON Energie druhý největší dodavatel elektřiny na českém trhu, na jihu Čech dodává také zemní plyn * E. ON Trend vlastní vodní elektrárny a drží majoritní podíly v Teplárně Otrokovice a Teplárně Tábor * E. ON též spolu s Prahou vlastní společnost Pražská plynárenská

Autor: