18. března 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Solární přešlap ČEZ: dvě elektrárny podle policie získaly licenci ještě nehotové

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Když jel Jaroslav Hájek před šesti lety kolem jihočeských Čekanic a Chýnova, všiml si, že v ­poli za ploty jsou v plném proudu práce na solárních elektrárnách. Protože si sám na domku osazoval fotovoltaické panely, věděl, co obnáší získání licence, a ­tak ho překvapilo, že nedodělky za ploty už mají povolení národního regulátora.

Hájek proto napsal dopis tehdejšímu předsedovi Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josefu Fiřtovi, kde ho upozornil, že čekanická a chýnovská elektrárna by licenci mít neměly. Tím začal příběh policejního vyšetřování dvou fotovoltaických elektráren polostátního gigantu ČEZ.

Oč jde, ve zkratce: obě elektrárny se podle kontroly Státní energetické inspekce z roku 2010 dostavovaly ještě poté, co dostaly licence už v prosinci 2009. Licence přitom získaly díky předloženým revizním zprávám, že je všechno hotovo. U Čekanic je navíc doklad, že měly povolení na předčasné užívání jen na jeden ze sedmi transformátorů, ale ČEZ žádal o­licenci tak, jako kdyby bylo zapojených a zkontrolovaných všech sedm. Závěr inspektorů je, že ČEZ při žádosti o licence neříkal pravdu. Navzdory tomuto závěru bývalý šéf odboru licencí ERÚ Jaroslav Vítek v roce 2011 povolení k výrobě elektřiny ani jednomu ze zařízení neodebral.

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK - ELEKTROTECHNIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 19 000 - 23 000 Kč