Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Solární účet zní 1727 megawattů

Česko

Tempo instalace solárních panelů v Česku bylo loni unikátní i ve světovém měřítku. Vyšší nárůst vykázaly jen Německo a Itálie

PRAHA 1727 megawattů. Na této hodnotě se koncem loňského roku zastavil výkon solárních panelů připojených do sítě. Loni v Česku přibylo 1264 megawattů výkonu, což v celosvětovém měřítku stačí na třetí místo. Víc panelů přibylo už jen v Německu a Itálii.

Přesto nelze říci, že by česká energetika výrazněji „zezelenala“. Při současném zamračeném počasí solární elektrárny dodají do sítě zanedbatelné množství energie. Za ideálních slunečních podmínek se však jejich výkon přiblíží výkonu celé jaderné elektrárny Dukovany.

Zmíněné číslo 1727 megawattů nemusí být konečné. Podle informací zveřejněných společností ČEPS uzavřely distribuční společnosti smlouvy o připojení dalších 1505 megawattů výkonu. Otázkou je, kolik jich investoři stihnou postavit do konce února. Podle odhadu distributorů by mohlo jít o zhruba 550 megawattů.

První březnový den totiž přinese úplný konec solárního boomu v Česku. Podpora státu v podobě zvýhodněných výkupních cen a zelených bonusů se od tohoto data bude vztahovat jen na malé solární instalace na střechách budov.

Ani fotovoltaické panely na střechách to však nebudou mít jednoduché. „I nadále v praxi nelze tyto malé střešní instalace připojit do distribuční sítě. Trvá totiž takzvaný stop stav, který je dle našeho názoru protiprávní,“ uvedla tajemnice České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová.

Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS spolu s distributory elektřiny zastavil loni v únoru vydávání smluv o připojení dalších výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů. Rozhodl se tak s ohledem na živelný vývoj u solárních elektráren, když rozsah plánovaných staveb začal ohrožovat stabilitu české elektrizační soustavy.

Stát zasáhl nejen proti budoucímu pokračování solárního boomu, ale přidělal starosti také vlastníkům loni a předloni dokončených elektráren. Z peněz vyplácených za elektřinu ze solárních panelů bude letos a v příštích dvou letech strhávat 26 procent. To má dopad na tržby i hodnotu slunečních elektráren.

„V současné době velký počet firem zvažuje prodej elektrárny. Cena ve známých případech prodeje poklesla z původních 110 milionů korun za megawatt výkonu na 85 milionů korun,“ řekla Musilová.

K prodeji mohou vlastníky přimět hlavně potíže se splácením bankovních úvěrů. Jak pro LN uvedl prezident fotovoltaické asociace, většina investorů má nastavené čtvrtletní splácení a první platbu mají odeslat během dubna.

V krajním případě mohou potíže se splácením úvěru vést k vyvlastnění solární elektrárny. Ty jsou velmi často zastaveny u banky, která na jejich výstavbu poskytnula úvěr. Finanční ústavy oslovené LN však preferují jiná řešení, jako například odklad splátek nebo dobrovolný prodej.

„Zpeněžení zajištění není jednoduchý proces, který většinou předpokládá řízení před soudy, exekuce, nucené dražby a podobně,“ upozornil obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha.

„V případě takového případu v budoucnu bychom se primárně snažili s dlužníkem dohodnout na dobrovolném prodeji,“ dodává ředitel financování obnovitelných zdrojů Volksbank CZ Štěpán Novotný.

***

Největší české solární elektrárny

název výkon

vlastník obce v MW

ČEZ Ralsko 38,3

FVE Czech (Decci) Nová Ves-Vepřek 35,1

ČEZ Ševětín 29,9

Brno Solar Park Brno-Tuřany 19

ČEZ Mimoň 17,5

ČEZ Vranovská Ves 16

Zdroj: Energetický regulační úřad, výpočet LN

Největší vlastníci solárních elektráren

počet velkých výkon

vlastník elektráren v MW

ČEZ 11 125

Energy 21 29 59,5

FVE Czech (Decci) 2 41,2

Z-Group 3 35,7

REN Power CZ 8 25,1

Solar Global 14 22,6

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.