10. května 2010 7:27, aktualizováno  7:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sopečný mrak ohrožuje Německo, v Česku už se opět létá

Nad Českou republikou se stále létá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Českou republikou se stále létá - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Letecký provoz nad Českou republikou je od dnešní páté hodiny ranní bez omezení. Prognóza pro dnešek je příznivá, řekl mluvčí Řízení letového provozu ČR Richard Klíma. Žádné problémy neočekává například Francie, naopak Německo je očekává, vyplynulo ze sdělení tiskových agentur. Evropská letová služba Eurocontrol slibuje na svých internetových stránkách, že upřesní situaci v nejbližších hodinách.

"Situace se vyvíjí, předpovědní mapy získáváme každých šest hodin," poznamenal Klíma. Zatím však podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by v dalších dnech měl být vzdušný provoz znovu uzavřen.

Lisabonské letiště bylo v důsledku popela uzavřeno v neděli večer a bude opět přijímat a vypravovat lety dnes od 14:00 SELČ, uvedla portugalská agentura pro letectví NAV. Také v neděli zastavený provoz letišť v Irsku bude podle místní letecké správy obnoven nejdříve dnes v 7:00 SELČ.

Francie, kam má dnes letět český premiér Jan Fischer, neočekává v příštích dnech problémy.

Sopečný prach z islandské sopky dorazil v neděli večer nad jih ČR, kde byl vzdušný prostor uzavřen. Letouny se mu musely vyhýbat.

Kvůli oblaku popela z islandské sopky Eyjafjallajökul byl v neděli narušen letecký provoz také nejméně v Německu, Španělsku, Rakousku, Chorvatsku, Itálii, Irsku a Británii. Především Německo očekává problémy i dnes.

Koncentrace popela v nebi nad Francií zatím nenarušila a v příštích dnech podle místních úřadů nenaruší leteckou dopravu. Avšak v neděli zde byla zrušena stovka letů ze zemí postižených výběžky sopečného mraku.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...