Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sopečný účet: 2,3 miliardy

Česko

LONDÝN Světová organizace cestovního ruchu při OSN odhaduje, že evropský turistický průmysl přišel kvůli výbuchu islandské sopky o 2,3 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun). Uvedl to její generální tajemník Tálib Rifáí.

Zdůraznil však, že odhadnout celou hloubku krize vyvolané islandským sopečným výbuchem je obtížné, protože vládne zmatek, pokud jde o stanovení odpovědností za důsledky. Výbuch na týden zablokoval leteckou dopravu ve většině Evropy a ztížil spojení mezi ní a Severní Amerikou.

Zatímco na kontinentě a na britských ostrovech už byly lety obnoveny, na Islandu je stále zavřeno jeho hlavní letiště u Keflavíku. Jeho mluvčí nedokázal odhadnout, kdy bude otevřeno. Uzavřeno bylo v pátek, když nad ně poprvé od erupce sopky 14. dubna vítr začal hnát sopečný popel.

Od výbuchu bylo v Evropě zrušeno přes 100 tisíc letů a na letištích v různých částech světa stále zůstávají tisíce lidí, kteří čekají, až budou moci do Evropy odletět.

Jak vymazat hranice ve vzduchu Britská společnost British Airways o víkendu nasadí své stroje na mimořádné linky, aby dostala do Británie lidi zablokované v New Yorku, Newarku, Hongkongu, Bombaji, Bangkoku, na Maledivách a na karibských ostrovech Antigua a Svatý Kryštof. Podobné mimořádné lety uskutečňuje společnost Ryanair do kontinentálního Španělska a na Kanárské ostrovy.

Z Londýna včera zazněla nová kritika na údajnou ukvapenost, s níž vlády zakázaly létání nad jejich územím. Zakladatel letecké společnosti Virgin Atlantic Richard Branson řekl, že tato reakce byla přehnaná a že leteckým společnostem by měly být nahrazeny ztráty, které jim takto vznikly. Ztráty své firmy odhadl na 50 milionů liber (1,5 miliardy korun).

Evropská unie chystá na 4. května schůzku ministrů dopravy členských zemí. Na pořadu bude mimo jiné urychlení projektu Jednotné evropské nebe, který by měl víceméně vymazat státní hranice ve vzduchu. Už v úterý budou činitelé EU, experti na leteckou dopravu a představitelé leteckého průmyslu jednat v Německu. Potřebu Jednotného evropského nebe zdůraznil v pátek člen Evropské komise pro dopravu Siim Kallas. Řekl, že neexistence jednotného evropského regulátora kontroly letecké dopravy velmi ztížila reakci na tuto krizi.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!