Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Sošky výměnou za zajištění lidských práv

Česko

PEKING Čínská vláda včera oficiálně požádala o zastavení aukce dvou bronzových sošek, které jsou součástí soukromé sbírky módního návrháře Yvese Saint Laurenta a jeho přítele Pierra Bergého. O totéž předtím usilovaly čínské úřady, jejich požadavek však zamítl pařížský soud.

Ostře sledovaná třídenní dražba uměleckých předmětů Bergého a Saint Laurenta probíhá v Paříži od pondělí. Předmětem sporu mezi Čínou a Francií je dvojice sošek, které zobrazují hlavy králíka a krysy. Podle Pekingu patří oba bronzy Číně, protože byly ze země ukradeny.

Politické vydírání „Státní správa čínského kulturního dědictví formálně informovala aukční síň, že jsme ostře proti uskutečnění dražby a že jednoznačně požadujeme její zrušení,“ prohlásil v Pekingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü. Mluvčí rozhořčeně odmítl návrh nynějšího vlastníka dražených předmětů Pierra Bergého, který prohlásil, že je ochoten vrátit Pekingu oba vzácné bronzy, pokud čínské vedení zajistí v zemi lidská práva a umožní návrat dalajlamy do Tibetu. Čína to označila jako „politické vydírání“.

Prodejní cena každé sošky je odhadována na deset milionů eur (skoro 300 milionů korun).

Hlavy tvořily součást fontány, kterou v 18. století navrhl pro letní palác čínského císaře v Pekingu francouzský jezuita Michel Benoist. V roce 1860 se staly kořistí britských a francouzských vojáků, kteří palác během takzvané druhé opiové války vydrancovali.

Saint Laurent a jeho obchodní a životní partner Bergé je o sto let později koupili legálně. Čína ale namítá, že jednou ukradené věci jsou navždy ukradené, a trvá na jejich vrácení. Čínská média poukazují na to, že Čína a Francie podepsaly v roce 1995 dohodu o navracení kulturního vlastnictví. Podle dokumentu podléhá takzvané kořistní umění získané ve válkách bezpodmínečnému vrácení bez ohledu na to, kolik času od té doby uběhlo.

Autor: