Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Souboj o oboru končí až u premiéra

Česko

Bývalý majitel konzervárenské společnosti Hamé Babice a vášnivý nimrod Leoš Novotný si chce užít svůj myslivecký koníček ve vlastním. Snaží se proto od státních Lesů ČR získat oboru na jižní Moravě. Starostové v okolí protestují.

STRÁŽNICE/PRAHA Ve státních Lesích České republiky se schyluje ke zvláštní transakci. Podnikatel a bývalý majitel společnosti Hamé Babice Leoš Novotný má velký zájem o oboru, kterou si dlouhodobě pronajímá od Lesů ČR u obce Radějov na Hodonínsku. Novotný je dlouholetý myslivec a oboru plnou daňků a jelenů chce do svého vlastnictví. Míní ji vyměnit za lesy, které kvůli tomu skoupil od soukromých majitelů po celém Česku.

Proti tomu protestují starostové okolních obcí, kteří postup označili za „skrytou privatizaci“ a kvůli celé kauze napsali i otevřený dopis premiérovi Janu Fischerovi. Upozorňují na to, že převodem obory do osobního majetku Novotného nebudou moci obyvatelé obcí kolem obory vstupovat na obecní ani své pozemky. Cesty na ně vedou přes část, kterou nyní vlastní Lesy ČR a jež má podle plánu připadnout exmajiteli společnosti Hamé.

„Přes ustanovení nájemní smlouvy je prakticky znemožňován vstup veřejnosti do obory,“ píší starostové v dopise. Strážnice a Radějov, obce nejblíž oboře, vlastní asi čtvrtinu její výměry. Starostové si stěžují i na to, že Novotný v pronajímané oboře nechával dlouhodobě přemnožit zvěř, která zničila okolní porost. „V únoru se napočítaly třikrát větší stavy zvěře, než mají v oboře být,“ řekl LN starosta Strážnice Risto Ljasovský. „Došlo k totálnímu ničení luk,“ dodal jeho radějovský kolega Stanislav Knitl.

Skrytá privatizace Státní podnik Lesy České republiky nemůže oboru jednoduše prodat. Může však využít takzvaného arondačního programu, tedy scelování lesních celků. Ten spočívá v tom, že se Lesy ČR a ostatní vlastníci lesů snaží směnit jednotlivé lesní pozemky v celém Česku a vytvořit tak větší celky, které se lépe spravují. Právě do arondačního programu Lesů ČR se chce Leoš Novotný vejít. Skoupil proto pětici pozemků o celkové výměře čtrnáct set hektarů, které chce se státními lesy za oboru vyměnit. Vybral si právě takové pozemky, které se nacházejí uvnitř či mezi pozemky Lesů ČR a jsou tak pro arondační program ideální.

Odborníci i starostové ale upozorňují, že by Lesy ČR transakcí přišly o souvislých více než jedenáct set hektarů. „Arondační program podniku má přece sloužit ke scelování, ne k destrukci ucelených lesních komplexů v majetku státu,“ píší premiérovi starostové.

Arondace se navíc má týkat jen menších pozemků o výměře do padesáti hektarů. „Celá transakce nemá s arondací lesů co do činění,“ řekl LN bývalý specialista na hospodářské úpravy lesů v Lesích ČR Zdeněk Valný. „Pokud ji vedení lesů zrealizuje, vytvoří precedens pro skrytou privatizaci státních obor v celé republice,“ dodal Valný.

„Známe se už pětadvacet let“ Lesy naopak uvádějí, že směna je pro ně výhodná, protože nabízené pozemky mají asi o dvě stě hektarů větší výměru než obora, o kterou má Novotný zájem. „Obecně nejsou žádosti o směny lesních pozemků ničím výjimečným,“ řekl mluvčí Lesů ČR Michal Kačena. „Pokud je směna výměrou a finančně vyrovnaná, nebrání jí legislativní či jiné překážky a ministerstvo zemědělství souhlasí, pak se zrealizuje.“ Za oboru se ale podle Kačeny ještě pozemky u státních lesů neměnily nikdy. Lesy připraví podklady pro ministerstvo zemědělství, které musí s celou transakcí souhlasit. Ministr zemědělství Jakub Šebesta je přitom Novotného přítelem. „Ano, znám se s ním 25 let a znám ho velmi dobře, pracoval jsem s ním na Státní zemědělské a potravinářské inspekci,“ řekl LN Šebesta. Ministr je také častým návštěvníkem obory, kde s Novotným loví. „Byl jsem tam několikrát,“ dodal Šebesta. Ujišťuje ale, že bude v posuzování převodu obory na svého mysliveckého kolegu postupovat „standardně a podle příslušných předpisů“. „Já jako ministr do tohoto procesu nehodlám nikterak zasahovat,“ uvedl Šebesta.

Radějovská obora se neocitla v hledáčku médií poprvé. Letos v zimě se zjistilo, že v oboře je asi dvanáct set daňků, což je třikrát tolik, než povoluje norma. Během měsíce tak musel Novotný hromadně vybít asi osm set zvířat, což označovali ochránci přírody za „masakr“, protože se lovily i březí samice.

***

"Privatizace" lesní obory v Radějově na Hodonínsku

data

Nájemcem obory je společnost Hamé, kterou zastupuje Leoš Novotný, bývalý vlastník nadpolovičního podílu v potravinářské společnosti. Novotný chce část obory, která patří státním Lesům České republiky, vyměnit se státním podnikem za lesy, které skoupil po celém Česku. Novotný (na snímku vpravo) je vášnivý myslivec a v oboře loví dlouhodobě. Spolu s ním tam střílí lesní zvěř i čeští politici, například ministr zemědělství Jakub Šebesta. (Na snímku vlevo) To se nelíbí starostům okolních obcí, kteří se obávají, že nebudou moci přistoupit ke své části obory a do obory nebude smět veřejnost. Novotný prodal svůj podíl v Hamé v dubnu loňského roku islandské společnosti Nordic Partners, ve společnosti si ponechal jen minoritní část.

Obora Radějov byla zřízena za účelem intenzivního chovu nepůvodní dančí zvěře. Výměra obory činí 1565 ha, z toho lesy zabírají 1371 ha a louky 192 ha. Obora je veřejně přístupná. Rozlehlé lesy obory jsou domovem řady lesních živočichů. Kromě vysoké zvěře zde žijí zástupci větších savců - prase divoké, liška obecná, kuna lesní nebo drobní lesní hlodavci. Pramen : www.radejov.cz

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...