Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bitva o Prahu podle Demagoga.cz: nejhůře dopadl Ludvík

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík | foto: MAFRA

PRAHA Jedničky na pražských kandidátkách osmi nejsilnějších se ve středu střetly v poslední předvolební debatě. Podle serveru Demagog.cz, který ověřuje pravdivost politických výroků, si nejhůře vedl Miloslav Ludvík (ČSSD). V pořadu uvedl šest výroků, které nelze nijak ověřit, a dvě nepravdy.

V televizní debatě před obecními volbami pražští kandidáti diskutovali problematiku bezdomovectví či transparentnost radnice. Vedle ředitele motolské nemocnice Ludvíka uvedli diváky v omyl dvakrát další dva kandidáti - současný pražský primátor za TOP 09 Tomáš Hudeček a Jiří Payne (Svobodní).

VOLBY NA LIDOVKY.CZ

Ludvík například nemluvil pravdu v debatě o náborech k městské policii. „Pokud vím, tak těmi náborovými testy projde každý sedmý,“ uvedl ředitel motolské nemocnice. Podle dostupných informací je to ale podstatné méně. V dubnu a květnu to bylo například jen 27 osob ze 470 uchazečů. Jako nepravdivý označil server Demagog.cz i jeho výrok: „V Praze se otvírá množství projektů developerů bytových, ty byty jsou prázdné a ti developeři Praze nic nepřináší.“ Podle něj nelze tvrdit, že bytové projekty městu nic nepřináší.

Zveřejňování smluv

I primátor Hudeček neříkal před diváky pořadu České televize pravdu, když uvedl, že „Obecní dům je dneska v černých číslech, to samé Kongresové centrum“. Podle serveru Demagog.cz je výrok primátora nepravdivý, protože Kongresové centrum skončilo v červených číslech. Obecní dům pak skončil v zisku 15 308 019 korun. Hudeček také neměl pravdu v debatě o zveřejňování smluv. Tvrdil, že ministerstvo vnitra nezveřejnilo jedinou smlouvu. Vnitro přitom smlouvy průběžně uveřejňuje. Nejnovější smlouvu, kterou lze bez dohledat, je z roku 2014.

Pokud jde o transparentnost, mýlila se i Andrea Krnáčová, která kandiduje za ANO. „Když jsem se naposled dívala na stránku Pražských služeb na hospodaření, tak jsem našla hospodaření naposledy za rok 2009.“ Poslední zpráva o hospodaření společnosti lze přitom dohledat s datem 4. srpna 2014.

Výroky z předvolební debaty

Demagog.cz celkem ověřil 47 výroků. Méně než polovina (22) výroků byla pravdivá. Dalších devět výroků klasifikoval server jako nepravdivých, dalších šest zavádějících a v deseti případech se informaci nepodařilo ověřit.

Jiří Payne, který kandiduje za Svobodné, zase nevěděl, kolik strážníků má městská policie. Jejich počet odhadl na dvojnásobný, ve skutečnosti má však 2240 zaměstnanců.

Děti bez domova

Také Marta Semelová, jednička na pražské kandidátce KSČM, se dopustila chyby. V diskusi o dětech z dětských domovů uvedla: „Problém je i u dětí, které vycházejí z dětských domovů, tam to není (jejich budoucí bydlení) vůbec řešeno.“ Opomněla ale takzvané domy na půli cesty, které mohou podle zákona o sociálních službách využít mladí lidé do 26 let.

V počtu neověřitelných informací ostatní výrazně předčil sociální demokrat Ludvík. Zatímco jich během středečního večera nasbíral šest, Petr Štepánek za Trojkoalici na druhém místě jen dvě. Ostatní kandidáti mají buď po jedné neověřitelné informaci nebo mají v této kategorii čisté skóre.

Kdo vystoupil v debatě:

V první části pořadu České televize vystoupili Petr Štěpánek (Trojkoalice), Miloslav Ludvík (ČSSD), Jiří Payne (Svobodní) a Marta Semelová (KSČM). V druhé části se představili Adriana Krnáčová (ANO), Jakub Michálek (Piráti), Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (TOP 09).

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...