Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Souboj v ODS. Šéf frakce Janeček chce prosadit vlastní program

Jiří Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vlivný pražský politik Jiří Janeček složil funkci předsedy ODS na Praze 11 a chce se plně soustředit na budování Pravé frakce této strany. Stranu neštěpím, brání se kritice. V rozhovoru pro Lidovky.cz ale přiznává, že vytváří vlastní krajskou strukturu a na podzimním kongresu chce předložit konkurenční program ODS.

Lidovky.cz: Rezignoval jste na funkci předsedy ODS na Praze 11, abyste se mohl naplno věnovat své Pravé frakci. Jak dlouho jste krok rozmýšlel?
Překvapil mne obrovský zájem, celý den dneska jen sepisuji členy. V nějaké chvíli jsem si uvědomil, že je to velká zodpovědnost. A že se tomu musím věnovat, proto jsem se rozhodl rezignovat na předsedu oblasti.

Lidovky.cz: Skutečně jde o zájem stovky členů?
To je veřejná informace, protože řada lidí se hlásí na facebookových stránkách. V této podobě je to ale spíš neoficiální. Další databázi teď zpracovávám. Určitě uděláme pobočky, aby frakce fungovala také na úrovni krajů. Je to ale jenom pokus ODS vrátit tam, kam patří.

Lidovky.cz: Jak bude prakticky vaše frakce fungovat?
Budeme diskutovat aktuální věci a navrhovat k nim naše řešení z pohledu pravicové politiky. Chceme přijít s konkurenčním volebním programem.

Lidovky.cz: Volič ODS si pak bude vybírat ze dvou různých programů? Jak to udělá?
Bude to diskuse pouze uvnitř ODS. Buď se nám podaří konkurenční program představit třeba na kongresu a získat pro něj daleko větší podporu než pro program jiný. A nebo ne, pak budeme respektovat většinu. Možné uspějeme jenom s některými body z našeho programu. Pro volby v roce 2014 musí mít ODS ale jednotnou vizi a podporu celé členské základny. Volič bude mít jenom jeden program.

Lidovky.cz: Sepisujete databázi členů. Je mezi nimi i nějaký poslanec, senátor?
Na to je zatím brzy. Nechtěl bych na to odpovídat.

Lidovky.cz: Podobně jako vy smýšlí například poslanec Boris Šťastný. Od vaší frakce si ale drží zatím odstup. Nebo se něco změnilo?
Nezměnilo, aspoň zatím.

Lidovky.cz: V ODS se teď objevil alternativní pohled na například na rušení anonymních akcií. Máte blíž k vládní předloze nebo mírnějšímu názoru šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka?
Spíše k panu Suchánkovi. V byznysu, který se netýká státních zakázek, je běžné a v pořádku, že chtějí být někteří investoři anonymními. Ať už z rodinných nebo jiných důvodů. Anonymní akcie by zmizet neměly. Ale u státních zakázek by ale mělo být vše transparentní.

Lidovky.cz: Objevují se názory, že kongres ODS by mohl být volební i letos. Vy podporujete myšlenku, aby Petr Nečas musel funkci předsedy obhajovat dřív než v roce 2014?
V tomto jsem konzervativní. Pokud se nestane nic zásadního a nepřijde nějaký jiný směr, tak by měl Petr Nečas dál pokračovat. Na změnu vedení určitě tlačit nebudu. Cílem je diskuse, ze které vzejdou myšlenky, se kterými se buď někdo ztotožní nebo ne. A lepší je podle mne fungovat na úrovni platformy než někde pobíhat a říkat to jako jednotlivec. Myslím si, že by v budoucnosti významně promlouvat do řízení strany členská základna. Dokonce věřím, že kdyby vedení konzultovalo zvyšování daní se všemi členy, v životě by neprošlo.

Lidovky.cz: Mluvil jste o zřízení krajských poboček. To si nejspíš vyžádá dodatečné náklady. Přispěje vám něco hlavní kancelář ODS nebo bude provoz platit ze svého?
Pobočky určitě žádné finanční prostředky stát nebudou. Každý kraj bude mít svého koordinátora, který bude komunikovat dál s lidmi, kteří mají podobné názory. To si vyžádá jen čas, který dáme zadarmo. Myslíme si totiž, že ODS má budoucnost a je potřeba ji vrátit doprava. Takový je celý problém.

Lidovky.cz: Může ve vás ale časem nazrát pocit, že současnou ODS změnit nelze? A že bude lepší frakci přetavit v novou stranu?
Určitě ne. Ódéesák jsem a také jím zůstanu. Mám názor, který se snažím prosadit. Buď se mi to povede nebo se podřídím většině. Dělal jsem to ve sněmovně stejně jako na zastupitelstvu Prahy 11. ODS by měla být navenek jednotná a dovnitř komunikativní.

Lidovky.cz: Zakladatel ODS v březnu odejde z Hradu. Měl by podle vás hrát Václav Klaus ještě nějakou roli v budoucnosti strany?
Je to otázka spíš na něj. ODS za něj byla na vrcholu. Myslím si, že má na spoustu věcí správný pohled.

Lidovky.cz: Jako sympatizant vaší frakce se ještě nepřihlásil?
Zatím ne.

Kdo je Jiří Janeček

Jiří Janeček patří mezi kontroverzní pražské politiky. Vymáhal zpět půjčku ve výši dvou milionů korun. U soudu vyšlo najevo, že přitom porušil opakovaně zákon. Přijal peníze v hotovosti, což zakazuje zákon o praní špinavých peněz, na půjčku si navíc půjčil, aniž to uvedl v majetkovém přiznání. Sám se hájí tím, že chtěl jen rychle pomoci postiženým.

 

V Praze se Janeček řadí ke křídlu odpůrců primátora Bohuslava Svobody. Před rokem s ním neúspěšně bojoval o post šéfa pražské ODS. Předtím kritizoval pražskou koalici ODS s TOP 09, kterou na podzim 2011 primátor vyjednal.


Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...