Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Klíšťata s boreliózou? Prokopské údolí, Kunratický les, Divoká Šárka, Stromovka, vypočítává odbornice

Česko

  5:00
PRAHA - Nákaz boreliózou je v Česku zřejmě mnohem víc, než je hlášeno. Sezóna klíšťat přitom nekončí. Naopak, její druhý vrchol je stále před námi. Způsobila to sucha a horka, která v létě klíšťata zahnala do úkrytů. „Nižší teplota na podzim pro ně přichystá příznivější podmínky,“ říká Kateřina Kybicová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze.

Lidovky.cz: Kolik lidí v Česku je ročně nakaženo lymeskou boreliózou?
Konkrétní čísla, která máme k dispozici, jsou jen případy hlášené. Ročně jsou hlášeny zhruba čtyři tisíce nákaz lymeské borreliózy, čísla se mohou měnit v závislosti na tom, jak byla během roku klíšťata aktivní, což je zase ovlivněno počasím.

Lidovky.cz: Kde v Česku se borelióza vyskytuje nejméně? Jsou místa, kde na ní vůbec nenarazíme?

Borelióza je zoonóza (nemoc koluje v rezervoárových zvířatech - hlodavcích, ptácích, drobných savcích - pozn. red.) a vyskytuje se v přírodních ohniscích. Co se týče Česka a obecně střední Evropy, tak borelióza se vyskytuje prakticky na celém území České republiky. Ale ohniska jsou od sebe různě vzdálená; vezměme si například malé území, hlavní město Praha. Sledujeme dlouhodobě výskyt boreliózy v pražských parcích. Zde jsou opakovaně parky, kde je infikovanost klíšťat třiceti až padesátiprocentní, a naopak parky, kde nejsou klíšťata nakažená boreliózou prakticky žádná.

Lymeská borrelióza

  • Jde o nejčastější infekční onemocnění přenášené u nás klíšťaty. Způsobují je bakterie rodu Borrelia.
  • Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů nebo vyrážka v podobě červených skvrn s bledým středem.
  • Léčí se antibiotiky, v případě zanedbání může nemoc zasáhnout klouby, srdce a centrální nervovou soustavu.

Lidovky.cz: V jakých pražských parcích je konkrétně dobré být obezřetnější?
Opakovaně v průběhu několika let jsme zjistili nejvyšší infikovanost klíšťat v Prokopském údolí, Kunratickém lese, Divoké Šárce, Stromovce i Satalické oboře.

Lidovky.cz: Mění se ohniska?
Ano, takže nejde říct, že tam, kde teď nakažená klíšťata nejsou, nebudou nikdy. Všechno závisí na zvířatech, která v dané lokalitě nákazu udržují a klíšťaty se mezi nimi šíří a koluje.

Lidovky.cz: Nejde tedy upřesnit, jaké oblasti se raději vyhnout?
To je jednodušší u klíšťové encefalitidy, kde jsou stabilnější ohniska. Ta největší jsou v jižních Čechách a na Vysočině. Ale borelióza se vyskytuje na celém území Česka, takže to je komplikovanější. Navíc skutečně máme místa jen několik kilometrů od sebe, kde se vyskytuje borelióza v klíšťatech ve velké míře a kde naopak prakticky není.

Lidovky.cz: Jak se tyhle údaje mění v čase?
Hlášená čísla případů onemocnění lymeskou boreliózou, které s výskytem infikovaných klíšťat souvisí, jsou poměrně stabilní. Problém může být v tom, že ne všechny případy boreliózy jsou správně evidované. Otázkou je, zda toto onemocnění není podhlášené. Obecně se předpokládá, že těch případů je mnohem víc, než je hlášeno. Tento rok je již v běhu nový systém hlášení onemocnění pod ministerstvem zdravotnictví. Bude zajímavé zjistit, co nám tento nový systém přinese.

Počet hlášených případů v ČR

2008 - 4350

2009 - 3863

2010 - 3597

2011 - 4834

2012 - 3304

2013 - 4646

2014 - 3743

2015 - 2913

2016 - 4694

2017 - 3939

2018* - 1864

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Lidovky.cz: Ukáží podle vás nasbíraná data, že šíření výskytu se zrychluje?
Výskyt infikovaných klíšťat v Česku je už poměrně na vysoké úrovni, jsou to podobná data, jako například v Německu či Rakousku; naopak na Slovensku je to procento podstatně nižší. Spekulovat, zda bude míra infikovanosti ještě růst, nemá cenu. Rozhodně je míra výskytu infikovaných klíšťat v Česku vysoká a není dobré ji podceňovat.

Lidovky.cz: Jaký vliv mají na aktivitu klíšťat a tedy i přenášení nákaz včetně boreliózy současné trendy v počasí?
Současná horká klíšťatům nesvědčí. V tomto počasí jsou stejně schovaná, jako by byla ve velkých mrazech či prudkých deštích; aktivní jsou minimálně. Svědčí jim naopak teplé zimy a brzké nástupy jara, kdy jsou klíšťata poměrně brzy aktivní, už v průběhu března se běžně s klíštětem setkáme a můžeme si ho přinést domů přichycené. Stejně tak se posune období na podzim a začátek zimy, kdy stále bude hrozit nákaza infikovaným klíštětem. Nástup býval až během května, teď je první vrchol výskytu dřívější. Míra nákazy se tedy nesnižuje, přesunulo se totiž období nejvyšší aktivity, s čímž nejsme zvyklí počítat.

Lidovky.cz: Na trhu proti borelióze není žádná vakcína. Proč tomu tak je a změní se to v dohledné době?
Vakcína skutečně není. Byla jediná, na trhu v Americe kolem roku 2000, ale problém je primárně v tom, že borelie je velice antigenně variabilní, tedy často převléká svůj kabát a snaží se utéct imunitnímu systému hostitele a neustále se tedy mění. Proto je těžké vyrobit vakcínu. V Americe je přítomný prakticky jen jeden druh borelie, takže se podařilo vakcínu vyvinout a dostat až na trh, ale i tak musela být stažena z trhu, protože způsobovala řadu zdravotních problémů.

Tady v Evropě je navíc problém, že borelií, které způsobují lymeskou boreliózu, je mnoho, a tak je těžké vytvořit vakcínu, která by si se všemi poradila, nehledě na zmíněnou variabilní povahu. Podle mě je zatím vakcína v nedohlednu. Pracují na ní různé evropské vědecké společnosti a také soukromé společnosti, ale myslím si, že cíl je v horizontu několika desetiletí a není jisté, že vakcína bude stoprocentně fungovat.

Lidovky.cz: Například ve zmíněných Spojených státech se borelióza rychle šíří, za posledních 20 let se ztrojnásobilo množství nahlášených nákaz. Čím tom je?
Tam je spousta ryze endemických oblastí, kde je klíšťat mnoho a jsou velmi nakažená boreliózou. A lze předpokládat, že i vlivem klimatických změn se klíšťata rozšiřují do dalších oblastí, kde dříve nebyla. Zároveň mají velmi dobrý systém hlášení onemocnění. V Česku je klíště nakažené boreliózou natolik rozšířené, že pozorovat takto signifikantní šíření není pravděpodobné.

Lidovky.cz: Jaké kroky je dobré podniknout pro prevenci individuální nákazy? Jak se nemoc projevuje?
Pozor je dobré dát nejen v lese, ale i v městských parcích. Důležitá je prevence, použití repelentu a hlavně večerní prohlídka celého těla, ideálně ji zopakovat i druhý den ráno; klíště si dlouho vybírá místo zákusu. Lymeská borelióza se přenáší až po 17 až 20 hodinách, tak se přenosu nákazy můžeme vyhnout. Bakterie boreliózy se totiž na rozdíl od víru encefalitidy, který je přímo ve slinách klíštěte, nachází až v jeho střevech, takže trvá, než doputuje do slinných žláz a také než se antigenně změní a stane se schopnou způsobit onemocnění.

Příznaky nákazy se různí, ať jde o známou červenou skvrnku erythema migrans, tedy příznaky dermatologické, tak příznaky neurologické, které mohou člověka značně vyděsit; u dětí je například relativně běžná obrna lícního nervů. Také je důležité nepodceňovat běžné chřipkové příznaky přibližně 3-6 týdnu po přisátí klíštěte, které je vhodné konzultovat s lékařem a při prokázání lymeské boreliózy sérologickými testy přeléčit.

Lidovky.cz: Zmiňujete repelenty; jsou všechny stejně účinné?
Repelenty jsou určitě hodně důležité. Na trhu jich je mnoho, včetně přírodních repelentů, které obsahují nejrůznější esenciální oleje - eukalyptus, levanduli. Ale nelze to srovnat s účinkem látky chemické. Její zkratka je D.E.E.T., ta bývá v syntetických repelentech, a její účinnost je prakticky stoprocentní. Důležité je dodržovat pokyny příbalových letáků, samozřejmě, zejména nutnost opakovaného postřiku po určité době.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...