Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Soud: advokátům nestačí vystudovat policejní akademii

Právo

  9:54
BRNO - Absolvent Policejní akademie ČR se nemůže stát koncipientem, a tím pádem ani advokátem. Nejvyšší soud (NS) zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který právo stát se koncipientem v roce 2009 přiznal Janu Peškovi z Brna.
Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle Nejvyššího soudu šlo o chybný výklad práva. Peška nevystudoval na žádné právnické fakultě, ale právě na Policejní akademii ČR. Městský soud se musí případem zabývat znovu. Je při tom vázán názorem vyšší instance. Uvedl to mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Peška má magisterské vzdělání ve studijním programu bezpečnostně právní studia a studijním oboru policejní management a kriminalistika. Na akademii sice složil také zkoušky z řady právních předmětů, ale podle Nejvyššího soudu je policejní škola zaměřená jinak než právnické fakulty. Právní vzdělání poskytuje pouze v šíři nezbytné pro potřeby práce v policejních složkách.

Policejní akademie je postačující, tvrdil Sváčkův soud

"Je-li žalobce absolventem studijního oboru policejní management a kriminalistika, pak účelem jeho studia na Policejní akademii nebylo vzdělat se pro profesi právníka, ale kriminalisty nebo řídícího policejního pracovníka," rozhodl podle Knötiga Nejvyšší soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká advokátní komora od počátku nechtěla Pešku zapsat do seznamu koncipientů. Muž proto podal žalobu. Obvodní soud pro Prahu 1 v roce 2008 jeho žalobu zamítl. O rok později ale Městský soud v Praze dospěl k přímo opačnému názoru. Uložil advokátní komoře povinnost, aby Pešku zapsala do seznamu. Komora nyní uspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

"V rámci dovolacího řízení Nejvyšší soud v Brně zrušil chybné rozhodnutí Městského soudu v Praze a věc mu vrátil k novému projednání a rozhodnutí v souladu s právním názorem Nejvyššího soudu. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není opravný prostředek přípustný," uvedl Knötig. Podle komory se rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterému předsedá neúspěšný kandidát na funkci ústavního soudce Jan Sváček, vymykalo všem dosavadním výkladům zákona.

Právo se učí i na jiných školách, než právnických

Advokáti poukazovali na to, že Policejní akademie ČR není zaměřena výlučně na studium práv a také na to, že právo se v omezeném rozsahu vyučuje i na technicky a ekonomicky zaměřených školách. Obávali se, aby se koncipienty nestávali také absolventi škol, které mají s právním vzděláváním jen málo společného.

Akreditované magisterské vzdělání v oboru právo poskytují v Česku Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně a Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni nyní hrozí ztráta akreditace.

Koncipienty se mohou stát v některých případech i absolventi zahraničních právnických fakult.

Autoři: ,