Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čapí hnízdo jsme schválit museli, řekl exhejtman a poslanec ODS Bendl

Česko

  7:15aktualizováno  15:41
Ve čtvrtek od 9 hodin pokračoval soud o dotaci v kauze Čapí hnízdo. Čtvrtý den procesu vypovídal středočeský exhejtman a nynější poslanec za ODS Petr Bendl, úřednice a bývalý šéf odboru pro administraci dotací. „Rada vždy dostala seznam projektů doporučených ke schválení. My jsme pak neměli jinou možnost, než to schválit,“ vypověděl Bendl. Andrej Babiš se ze čtvrtečního jednání omluvil, nakonec se ranního líčení zúčastnil, odpoledne už ale chyběl.

Čtvrtý den procesu u Městského soudu v Praze začal devátou ranní. Zhruba v 10:40 jednání přerušili do 12:30. Líčení skončilo před třetí hodinou odpolední. Soud bude pokračovat v pátek. V devět hodin ho zahájí výpověď svědka Andreje Babiše mladšího.

Dopolední část líčení začala výpovědí svědka Petra Bendla, který post středočeského hejtmana zastával v letech 2000 až 2008, tudíž i v době schválení dotace, a předsedal Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. Dále vypovídala úřednice Eva Filipová, která kontrolovala, zda projekt Čapího hnízda splňuje podmínky dotace.

Po polední pauze vypovídaly další svědkyně, a to bývalé hodnotitelky Iveta Holá a Martina Pecháčková z Regionálního operačního programu Středočeského kraje, které posuzovaly, zda projekt farmy Čapí hnízdo splňuje podmínky žádosti o dotaci. Odpoledne vystoupil i bývalý vedoucí odboru řízení ROP Střední Čechy Jiří Kořínek, jehož odbor měl na starosti administraci a bodování žádostí o evropské dotace.

Odpolední jednání soudu sledovali dva Babišovi advokáti, v síni byla také spoluobžalovaná Jana Nagyová a její obhájce.

Bendl: Máme korektní politické vztahy

Soudce Jan Šott vyzval prvního svědka Bendla, aby uvedl, co si k problematice Čapího hnízda pamatuje. „Byl to jeden ze stovky projektů, který byl součástí balíku žádostí o dotace. Regionální rada, která žádosti o dotace schvalovala, vždy dostala seznam projektů, které byly doporučeny ke schválení. My jsme pak neměli jinou možnost, než to schválit,“ řekl Bendl.

Na dotaz jedné ze členek soudního senátu Bendl dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. „Já doufám, že ne,“ uvedl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě.

Soudce Šott se Bendla dále ptal na jeho vztah k oběma obžalovaným. „Paní Nagyovou neznám. Pana Babiše znám z politiky. Máme obecně korektně politické vztahy, občas nekorektně politické. Ale to k politice patří. Blíže se neznáme,“ doplnil Bendl.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch se Bendla ptal, kdo projekty regionální radě doporučoval ke schválení. „Rada na to měla nějaké experty, kteří se k projektům vyjadřovali. Kdo to konkrétně byl, nevím,“ uvedl.

Bendl pak na dotaz obhájce Nagyové doplnil, že měl jako hejtman speciálně najatou právní kancelář, která kontrolovala každou smlouvu, kterou podepsal. „Je pravděpodobné, že jejich kontrolou prošlo i toto (Čapí hnízdo),“ doplnil.

Ke všem jsme zachovávali rovný přístup, řekla úřednice

U soudu dále vypovídala úřednice Filipová. „Dostali jsme informaci, že za projektem může stát Andrej Babiš. Požádali jsme proto o konzultaci další odborníky, abychom věděli, jak se k tomu postavit,“ popsala svědkyně. „Museli jsme ale ke všem zachovávat rovný přístup,“ vysvětlila.

Filipová soudu také předložila pozvánku na farmu Čapí hnízdo, kterou obdržela jako zaměstnankyně ministerstva financí v roce 2017 od svého resortu, který tehdy vedl Andrej Babiš. To expremiéra evidentně rozčílilo. „Pozval jsem kolegy na farmu a to setkání se nakonec neuskutečnilo. Na farmu si může každý pozvat koho chce. Je veřejně přístupná. Proč jste sem přinesla tu pozvánku? Jakou máte motivaci?“ ptal se Babiš svědkyně.

„Na začátku jsem měla o projektu pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který Čapí hnízdo prověřoval, na setkání na farmě,“ vysvětlila Filipová.

Odpoledne svědčily hodnotitelky a šéf odboru

Odpolední výpověď hodnotitelky Ivety Holé moc světla do případu nepřinesla. Na hodnocení projektu farmy Čapí hnízdo si už vzhledem k časovému rozestupu příliš nepamatovala. Na otázku soudce Šotta, zda v době hodnocení měla informaci, že by byl projekt spojen s Andrejem Babišem či Agrofertem, odpověděla zamítavě.

Podle Holé bylo v roce 2008 přijímání žádostí o evropské dotace teprve v začátcích, a v porovnání s dnešní dobou mnohem složitější. „Zkušenosti nebyly žádné. Byly to první dotační výzvy, které jsme zpracovávali. Snažili jsme se to dělat jak nejlépe jsme mohli. Narozdíl od dnešní doby, kdy se vše řeší elektronicky, nám vše přicházelo na papíře v krabicích,“ uvedla Holá.

„V rámci dotační výzvy jsme hodnotili desítky projektů. Nepamatuji si, že by se v případě Čapího hnízda dělo něco zvláštního, že by projekt nějak vyčníval,“ uvedla u soudu druhá hodnotitelka Martina Pecháčková.

Bývalý vedoucí odboru řízení ROP Střední Čechy Jiří Kořínek, jehož odbor administroval a bodoval žádost o dotaci, před soudem uvedl, že na projekt Čapí hnízdo si z té doby nijak konkrétně nepamatuje. „Byl to jeden z mnoha projektů, které jsme administrovali,“ řekl pouze.

Jde o účelové politické stíhání, míní dál Babiš

Po výslechu všech svědků se o slovo přihlásila obviněná Jana Nagyová. „Z dnešních výpovědí svědků jasně vyplývá, že ani odpovědní pracovníci, kteří měli hodnocení žádostí o dotaci na starosti, nám v té době nebyli schopni poskytnout více informací. Sami jsme si proto museli vyhodnotit, zda podmínky dotace splňujeme. Nebyl žádný důvod se domnívat, že bychom je nesplňovali,“ uvedla Nagyová.

„Ta dotace byla schválená, bylo to vyhodnoceno jako jeden z nejlepších projektů, byla devětkrát kontrolována a nikdy se nic nenašlo. To jen potvrzuje to, že jde o účelové politické stíhání,“ zhodnotil Babiš po čtvrtečním líčení výpovědi svědků.

„Dotace byla přidělená v roce 2008 za hejtmana Bendla z ODS, kontrolovaná celkem třikrát za hejtmana (Davida) Ratha v letech 2010, 2011 a 2012. Dále byla kontrolovaná mimořádným auditem Ministerstva financí v dubnu 2013 za ministra financí (Miroslava) Kalouska. Nikdy nebyla těmito kontrolami zpochybněna oprávněnost čerpání dotace,“ uvedl už dříve expremiér.

Obžaloba v kauze dotací na Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert.

Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu podala v únoru místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy škoda 50 milionů korun, z čehož 42,5 milionu bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionu korun pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která spornou dotaci v roce 2018 vrátila státu. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, poté jej vložil do svěřenských fondů.

Žalobce podle dřívějších informací navrhuje pro expremiéra tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest, zaplatit by měla půl milionu korun. Babiš i Nagyová od začátku vinu odmítají.

Autoři: , ,