Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud bude řešit návrh na zrušení vyhlášení nouzového stavu, prý nesplňuje požadavky ústavního zákona

Česko

  11:16
Praha - Pražský městský soud obdržel návrh na zrušení vyhlášení nouzového stavu a některých dalších vládních opatření souvisejících s koronavirovou nákazou. Podal ho brněnský advokát David Zahumenský, podle nějž usnesení nesplnilo požadavky ústavního zákona. ČTK sdělil, že samotný nouzový stav pokládá za přiměřený, že ale trvá na tom, aby byl vyhlášený v souladu s právem.

Soud - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Mluvčí soudu Markéta Puci uvedla, že instituce má na projednání návrhu zákonnou lhůtu v délce 90 dní. Zahumenský podal návrh jménem své manželky Venduly. Oběma vadí postup premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Nouzový stav komplikuje sportování. Co mohou a nemohou profesionálové, ale i hobíci?

„Hlavním důvodem je to, že premiér porušuje ústavní zákon a zákony, nesvolal ústřední krizový štáb, nepostupuje od počátku podle pandemického plánu, lidé nejsou pravdivě informováni, Babiš zneužívá situaci pro svoje PR a pro svoje podnikání,“ uvedl právník.

„Zdůrazňujeme, že považujeme za přiměřené, aby byl vyhlášen nouzový stav, ale domníváme se, že vše musí probíhat jinak - zejména na základě úzké spolupráce širokého týmu odborníků, na základě jejichž doporučení bude teprve jednat vláda,“ vysvětlil Zahumenský. 

Omezení lidských práv musí být řádně zdůvodněno

Zdůraznil, že omezení základních lidských práv musí být v demokratickém právním státě vždy řádně zdůvodněno, což se zatím podle něj neděje. V tzv. návrhu na zrušení opatření obecné povahy označil Zahumenský za odpůrce v dané věci vládu a ministerstvo zdravotnictví. 

Vedle usnesení o vyhlášení nouzového stavu z 12. března napadl také dvě následující opatření, kterými Babišův kabinet 14. a 15. března přijal krizová opatření ohledně zavření části obchodů a zákazu volného pohybu lidí. Návrh směřuje i proti opatření, které 10. března zakázalo přítomnost žáků a studentů ve školách.

Vláda vyhlásila nouzový stav. Co to pro občany znamená?

„Vláda ústy premiéra Babiše lidem neustále lže, překrucuje pravdu a informace nesděluje tak, aby bylo jasné, že reaguje na základě promyšlené strategie, zejména s ohledem na nebývalé dopady na zdraví lidí a na podnikání,“ stojí v návrhu. „Nejkřiklavějším příkladem tohoto obludného chaosu jsou roušky pro zdravotníky,“ dodali autoři. Vláda podle nich nemá žádný reálný plán, ani ho nikdy neměla.

Zahumenský na svém webu uvedl, že již s manželkou zaplatili soudní poplatek ve výši 20 000 korun a že soudu na dotaz sdělili, že trvají na ústním projednání věci.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...