Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K Čapímu hnízdu se četly maily od „šéfíka“, chybí klíčová svědkyně z Agrofertu

Česko

  8:01aktualizováno  15:02
U soudu v Praze ve čtvrtek pokračovalo hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo. Vypovídat měla klíčová svědkyně, finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková, kvůli nemoci se ale omluvila. Dopoledne tak u soudu promluvil jen Jakub Antoš, který pro farmu připravoval propagační materiály. O projektu tehdy podle něj rozhodoval Andrej Babiš, o kterém s kolegy mluvili jako o „velkém šéfíkovi“.

Předseda ANO Andrej Babiš proti očekávání ve čtvrtek k soudu nedorazil. Podle jeho advokáta Eduarda Bruny přijde na páteční jednání. Jana Nagyová se omluvila z odpolední části líčení, kdy má spolu s Babišem předvolební mítink s voliči v Jihlavě.

Finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, která měla vypovídat jako svědek, se soudu před zahájením omluvila pro nemoc. Nedorazila ani druhá svědkyně, reklamní a marketingová specialistka Tereza Svěráková.

Jako první svědek tak ve čtvrtek vypovídal marketingový specialista Jakub Antoš, který připravoval propagační materiály a webové stránky pro farmu Čapí hnízdo. „Na začátku roku 2013 mi volala kolegyně, že ji kontaktoval pan Babiš ohledně propagačních materiálů. Následně jsme měli schůzku, kde jsme prezentovali celý záměr propagačního balíčku. Byl tam osobně i pan Babiš, měl rozhodující slovo,“ řekl Antoš.

Podle Antoše se Babiš během jednání prezentoval jako majitel farmy. „Rozhodoval on. Chápal jsem to tak, že Čapí hnízdo je další z projektů Agrofertu ve vlastnictví pana Babiše,“ dodal svědek.

Maily od „velkého šéfíka“

Soudce Jan Šott přečetl část e-mailové komunikace pracovníků marketingové firmy, která je založena ve spise. Pracovníci si v ní přeposílali zadání zakázky s tím, že „je to od velkého šéfíka“. „Byla to přezdívka pro pana Babiše,“ potvrdil soudci Antoš.

Babišův advokát Eduard Bruna se poté svědka ptal, jak přišel na to, že by farma mohla v dané době patřit Agrofertu. „První e-mail od pana Babiše nám přišel z adresy agrofert.cz. Vůbec jsem nepochyboval, že je Čapí hnízdo součást Agrofertu,“ odpověděl Antoš.

Po polední pauze vypovídal architekt Jiří Javůrek, který stojí za současnou podobou farmy. „Vztahy s panem Babišem máme čistě obchodní. K projektu jsem se dostal zprostředkovaně přes jednoho zaměstnance Agrofertu,“ vysvětlil.

Architekt u soudu také řekl, že o projektu jednal osobně s Andrejem Babišem. Původně mu prý bylo sděleno, že má být farma určena k rekreaci. „Nakreslil jsem projekt a prezentoval ho panu Babišovi. Asi úspěšně, protože projevil zájem, abych pokračoval dál,“ řekl svědek.

Soudce se architekta Javůrka ptal, zda v souvislosti s Čapím hnízdem řešil něco s dětmi Andreje Babiše, které měly být v dané době spolumajiteli farmy. „S Adrianou Bobekovou jsem konzultoval rekonstrukci jejího rodinného domu. Ve spojitosti s farmou jsem s ní osobně nic neřešil,“ vypověděl Javůrek. O farmě jednal i s Monikou Babišovou. „Měla na starosti podobu interiéru,“ vysvětlil.

„Nagyová řekla, že to nějak zařídí“

Dalším svědkem byl Jan Bareš, který při výstavbě Čapího hnízda pracoval jako zástupce investora na dozoru stavby. „Pana Babiše znám od roku 2000. Dozoroval jsem pro něj výstavbu jeho rodinného domu, rekonstrukce bytů a pak i stavbu Čapího hnízda,“ uvedl Bareš.

„Pan Babiš mi říkal, že by jeho dcera Adriana chtěla na Čapím hnízdě začít podnikat,“ řekl u soudu. Projekt prý od začátku zahrnoval centrální vilu, která měla sloužit výhradně pro rekreaci Babiše a jeho rodiny. „Ano, výhradně pro ně. Tak to bylo koncipováno, je to i v dokumentaci a žádosti o dotaci,“ doplnil v reakci na dotaz soudce Šotta.

Bareš promluvil i o převodu farmy mimo holding Agrofert. „V Agrofertu to nikdo nechtěl, protože to bylo ztrátové. Bavil jsem se s většinou tamních šéfů. Třeba s finanční ředitelkou Procházkovou. Řekla mi, že jsem se zbláznil, že se to oddělí od Agrofertu.Že nechce, aby to bylo jeho součástí, protože by nebylo kompatibilní účetnictví,“ vypověděl svědek.

Babišovi prý počítal i s možností, že farma bude ztrátová. „Říkal, že chce umožnit dětem podnikat. Že je projekt zajímavý a má přínos pro krajinu. Nadchnul se pro to. Říkal, že jestli to bude ztrátové, tak to kdyžtak zaplatí,“ dodal Bareš.

Když se Babiš rozhodl, že areál Čapího hnízda nebude prodávat, začalo se podle Bareše řešit jeho vyčlenění z Agrofertu. Obžalovaná Jana Nagyová už v té době prý začala řešit dotaci pro projekt. „Věděl jsem, že to nesplňuje podmínky dotace. Paní Nagyová řekla, že to nějak zařídí. Myslel jsem si, že vyjedná nějakou výjimku,“ řekl Bareš. Soudce se ho poté ptal, zda o shánění dotace věděl i Babiš. „Jistě,“ dodal svědek.

Babiš podle obžaloby svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky.

Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci na stavbu kongresového areálu podala Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Babiš se ve čtvrtek měl zúčastnit dopolední části programu soudu. Z dnešního jednacího dne Poslanecké sněmovny se omluvil z pracovních důvodů. Odpoledne má být podle kalendáře zveřejněného na stránkách hnutí ANO spolu s Nagyovou na předvolebním setkání v Jihlavě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!