Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud udělil Bartákovi další trest, celkem má ve vězení strávit 20 let. Spiknutí proti mně, reagoval lékař

Lékař Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci. | foto: ČTK

Liberec Za plánování tří vražd a vydírání v úterý soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Celkem má ve vězení být 20 let. Už dříve dostal dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek. Za trestnou činnost, kterou soud projednával nyní, jednašedesátiletému obžalovanému hrozilo 15 až 20 let vězení. Verdikt není pravomocný, Barták se na místě odvolal.

Barták odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Řekl, že o plánech na vraždy mluvil ve vězeňských debatách, jež nemyslel vážně. Liberecký krajský soud se kauzou zabýval potřetí. Barták se dnes hned odvolal. Hrozí mu ale další potrestání za pohrdání soudem s trestní sazbou až dva roky.

Podnět k prošetření dala dnes státnímu zástupci předsedkyně senátu Eva Drahotová. Barták po vynesení rozsudku řekl, že kdyby to bylo možné, liberecký soud mu uloží trest smrti. „Nevěřím v objektivitu (tohoto) soudu, bylo to dopředu připravené,“ řekl. „Je to soudní spiknutí proti mně, je to horší než 50. léta,“ dodal.

Lékař Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci.
Lékař Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci.

Podle obžaloby plánoval Barták vraždy a vydírání na podzim 2013 ve vazební věznici v Liberci ze msty za předchozí odsouzení. Peníze získané z vydírání chtěl využít k útěku z vězení. Zajistit to měl spoluvězeň Miloš Levko, který ale místo toho vše oznámil. Jeho důvěryhodnost obhajoba od počátku zpochybňovala. Vězeň svá tvrzení doložil pořízenými videonahrávkami. „Vina (Bartáka) byla jednoznačně a nepochybně prokázána,“ uvedla předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Obhajoba za vznikem nahrávek vidí komplot vězňů ve spolupráci s vězeňskou službou či policejní provokaci. Rozhovor na videonahrávce je podle obhájkyně Hany Riedlové zmanipulovaný. „Byl to cíleně vedený rozhovor, měl přivést pana Bartáka do takového stavu, aby navykládal to, co je uvedeno v nahrávce,“ uvedla v závěrečné řeči. Státní zástupce Petr Hořín měl opačný názor. Obžalovaný na nahrávce mluví spontánně, střízlivě a nikdo ho k protiprávní činnosti neponouká, řekl Hořín. 

„Byl přesvědčen o uskutečnění svých plánů,“ uvedl. Nemyslí si ani, že šlo jen o nahlas projevené myšlenky. „Byl přesvědčen o uskutečnění svých plánů,“ dodal. Obhajoba poukazovala na to, že se neví, jak se nahrávací zařízení do věznice dostalo. Levko to neřekl. Za prokázané předsedkyně senátu považuje, že ho tam pronesla bývalá kaplanka věznice, i když to odmítá.

Liberecký soud se případem zabýval už potřetí. Napoprvé Bartáka potrestal 18 lety, ale verdikt zrušil odvolací vrchní soud. Podruhé mu uložil 15 let, vrchní soud trest snížil na osm let a Nejvyšší soud zrušil. Na trestu za sexuální obtěžování asistentek se po zásahu Nejvyššího soudu nic neměnilo. Barták si už většinu tohoto trestu odpykal, vypršet by mu měl v roce 2023.

Případ lékaře Jaroslava Bartáka

 • 12. srpna 2011 - Mladá fronta Dnes informovala, že tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o tři týdny dříve pomohl zachránit 22letou Češku, kterou na Filipínách údajně zadržoval její šéf, vlivný pražský lékař Jaroslav Barták. Schwarzenberg vyrozuměl českého velvyslance na Filipínách, který ženě pomohl s návratem do vlasti. Žena tvrdila, že ji Barták bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí.
 • 21. srpna 2011 - Barták ukázal časopisu Týden údajný dodatek ke smlouvě s asistentkou, v němž se prý dívka zavázala být mu plně k dispozici. Barták tvrdil, že dívky, které s ním jezdily na zahraniční cesty, měly povinnost mít s ním pohlavní styk. Ta se podle něj skrývala pod pojmem "osobní služby".
 • 27. srpna 2011 - Barták byl po návratu z dovolené zadržen na ruzyňském letišti. Policie ho obvinila ze sedmi trestných činů. Lékař v té době čelil trestním oznámením už od šesti žen.
 • 29. září 2011 - Televize Nova informovala, že Barták měl přístup na vatikánské velvyslanectví v Praze, na jehož půdě zařídil natáčení historicko-erotického filmu, v němž si sám zahrál. Počátkem září 2012 Nova uvedla, že Barták se zřejmě účastnil i utajeného obřadu ve Svatováclavské kapli katedrály svatého Víta. Vojenský velitel Hradu Karel Niederhafner kvůli tomu posléze skončil ve funkci.
 • 6. října 2011 - MfDnes napsala, že Barták bil svou manželku; ta to prý nenahlásila ze strachu, že přijde o syna.
 • 5. září 2012 - U pražského městského soudu začal soud s Bartákem, v únoru 2013 jej za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami poslal na 14 let do vězení. Barták se proti verdiktu odvolal.
 • 7. června 2013 - Vrchní soud v Praze potvrdil Bartákovi trest 14 let vězení. Barák následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
 • 25. listopadu 2013 - Deník Právo uvedl, že policie viní Bartáka z přípravy vraždy tří lidí: bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna. Barták jejich usmrcení údajně plánoval spolu s dalšími vězni.
 • 17. července 2014 - Nejvyšší soud Bartákovi částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí. U většiny skutků jej ale znovu uznal vinným a uložil mu 12 let.
 • 30. září 2014 - Státní zástupce podal na Bartáka obžalobu pro přípravu vraždy tří osob a vydírání dalších tří lidí.
 • 2. prosince - Krajský soud v Liberci potrestal Bartáka za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí 18 lety vězení. Z prvního 12letého trestu si odpykal tři roky, ve vězení by tak měl být ještě 27 let. Barták se na místě odvolal. Vinu odmítl s tím, že šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně.
 • 8. dubna 2015 - Ústavní soud (ÚS) odmítl Bartákovu stížnost proti dvanáctiletému trestu za obtěžování asistentek.
 • 13. dubna 2015 - Pražský vrchní soud zrušil Bartákův trest 18 let vězení za plánování vražd a vydírání. Případ vrátil pobočce krajského soudu v Liberci k novému projednání.
 • 15. června 2016 - Za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí potrestal soud Bartáka 15 lety vězení. Barták se na místě odvolal, obžalobu odmítl.
 • 1. listopadu 2016 - Pražský vrchní soud pravomocně rozhodl, že si Barták za plánování tří vražd a vydírání odpyká osm let vězení. Celkem tak měl ve vězení strávit 20 let. Vraždy podle spisu plánoval ze msty za předchozí odsouzení, peníze získané z vydírání chtěl využít k útěku z vězení. Zajistit to měl spoluvězeň, který ale místo toho vše oznámil. Barták podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
 • 23. listopadu 2016 - Okresní soud v České Lípě zrušil další Bartákovo stíhání, a to v kauze pokusu o podplacení dozorce ve vězení a nedovolených telefonátů z věznice. Zdůvodnil to tím, že hrozící šestiletý trest ztrácí význam v porovnání s trestem 20 let, který si již Barták odpykává.
 • 15. ledna 2018 - Podle justiční databáze InfoSoud vyhověl Nejvyšší soud Bartákovu dovolání v případu plánování tří vražd a vydírání z vězení.
 • 25. dubna 2018 - Soud v Liberci se začal potřetí zabývat případem údajného plánování tří vražd a vydírání Bartákem.
 • 29. července 2019 - Primář pražské psychiatrické nemocnice v Bohnicích Jiří Švarc u soud řekl za znalecký ústav, že nejsou schopni posoudit, zda mohl Barták považovat své plánované protiprávní jednání za uskutečnitelné. Podle Švarce otázka překračuje hranice, kdy by mohl odpovědět jako odborník. "To je pro nás otázka klíčová, ale ryze právní. Odpovídali bychom jako laici, necháváme to na posouzení soudu," řekl.
 • 15. října 2019 - Soud v Liberci potrestal Bartáka za plánování tří vražd a vydírání osmi lety vězení. Celkem tak má ve vězení být 20 let. Verdikt není pravomocný, Barták se na místě odvolal.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!