29. dubna 2014 9:10, aktualizováno  11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud definitivně osvobodil Randáka a Pikorovou v kauze odměn Nagyové

Současná manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová přichází na policii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současná manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová přichází na policii. | foto: ČTK

PRAHA  Pražský městský soud definitivně osvobodil někdejšího ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou v kauze zveřejnění odměn bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželky Jany Nagyové (nyní Nečasové).

Obžaloba je vinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které údajně výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Podle soudu nebylo zjištěno, že by skutek byl trestným činem. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zásah do soukromí

Obžaloba tvrdí, že Randák s Pikorovou závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové. Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala prý v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady protikorupčního fondu Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák údajně dokumenty předal internetovému deníku Insider.

ČTĚTE TAKÉ:

Z dokumentů vyplynulo, že současná Nečasova manželka dostávala statisícové odměny. Jen za rok 2011 činily tyto odměny 1,22 milionu korun. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu konstatoval, že skutek popsaný v obžalobě není trestným činem a dokonce ani přestupkem. Proti verdiktu se odvolalo státní zastupitelství. Odvolání však dnes soud zamítl jako nedůvodné.

Reakce společnosti

Podle spisu například zveřejnění odměn údajně způsobilo to, že Nagyovou prosili lidé na ulici o peníze nebo se stala terčem posměšků či nadávek, což zhoršilo její postavení ve společnosti. "Podle našeho názoru nedošlo k odhalení něčeho podstatného. Nebylo zjištěno, že se jednalo o trestný čin," zmínil při čtení rozsudku předseda odvolacího senátu Jaroslav Pytloun.

Randák novinářům po vynesení rozsudku řekl, že se s rozhodnutím soudu naprosto ztotožňuje. "Já k tomu nemám žádný další komentář," uvedl Randák, který dále trvá na své nevině. Čelil také otázce, zda médiím výplatní pásky Nagyové poskytl. "To se mi zdá docela zbytečné opakovat. I z té řeči soudce to zcela jasně vyplynulo a nemám, co bych k tomu dál řekl," odpověděl Randák.

Uplácení poslanců

Tehdejší spekulace médií o mileneckém vztahu s Nagyovou ženatý Nečas popíral. Po pádu jeho vlády se ale rozvedl a s Nagyovou se oženil. Manželé v současnosti čelí společně s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS (o obvinění z uplácení čtěte ZDE). Nagyová navíc figuruje i v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a v případu údajného úniku utajovaných skutečností z Bezpečnostní informační služby.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz