Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud Ďurička ze svazku s StB neočistil

Česko

V roce 1989 podepsal hoteliér Bohumír Ďuričko spolupráci komunistické kontrarozvědce. Nyní tvrdí, že vůbec netušil, že jde o součást StB.

PRAHA Může člověk právě odsouzený za vraždu stát o to, aby se zbavil nálepky vědomého spolupracovníka komunistické StB? Případ Bohumíra Ďurička dokazuje, že ano. Teprve minulý pátek dostal Ďuričko 12,5 roku vězení za to, že loni v říjnu po křtu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka zastřelil syna provozovatele Matějské pouti Václava Kočku mladšího. Včera už stál před pražským městským soudem znovu. Tentokrát v roli žalobce, když po ministerstvu vnitra požadoval, aby uznalo, že nebyl vědomým spolupracovníkem StB.

Soudce Tomáš Novosad ale Ďuričkovi nevyhověl a žalobu zamítl. „Prohráli jsme, tak jistě nadšeni nejsme,“ řekl novinářům po rozsudku Ďuričkův advokát Jan Červenka a dodal, že jeho klient se zřejmě odvolá k Vrchnímu soudu v Praze.

Sám někdejší náměstek cestovní kanceláře Sportturist Ďuričko, který na konci 80. let vyjednával s rakouskými investory o společné stavbě hotelu v Praze, nikdy nezpochybňoval fakt, že 6. června 1989 podepsal vázací akt Federální československé kontrarozvědce. Namítá ovšem, že při podpisu netušil, že je kontrarozvědka součástí Státní bezpečnosti. Podle Červenky se Ďuričko upsal kontrarozvědce z „vlastenectví“, protože chtěl hájit zájmy Československa. Ke spolupráci s StB by se prý ale nikdy nezavázal.

Jestli Ďuričko věděl, zda je kontrarozvědka součástí StB, Novosad neřešil. „Ministerstvo vnitra jen dalo osvědčení, že žalobce je evidován v materiálech StB jako agent. To je faktum,“ odůvodnil zamítnutí žaloby Novosad s tím, že k vědomé spolupráci se vnitro vůbec nevyjadřovalo. S případnými námitkami se má proto Ďuričko obrátit přímo na média, která ho coby aktivního agenta či „estébáka“ líčí.

Představa, že komunista a člen Svazu československo-sovětského přátelství Ďuričko nevěděl či si nedovedl zjistit, jaké organizaci se upisuje, může leckomu připadat absurdní. Střílející hoteliér ale není zdaleka prvním Čechem, který stejnou argumentaci využil. Podobně postupoval třeba dnešní šéf KSČM Vojtěch Filip. Ten se v dubnu 1986 zavázal ke spolupráci komunistické rozvědce a stal se jejím ideovým spolupracovníkem. Filip na rozdíl od Ďurička s argumentací, že si rozvědku nespojil s StB, uspěl. Budějovický soudce Pavel Toufar proto v říjnu 1992 rozhodl, že Filip nebyl vědomým spolupracovníkem StB.

Z Ďuričkova spisu plyne, že před podpisem spolupráce předal osm hlášení, která StB vyhodnotila jako „zpravodajsky zajímavá“. Jestli v informování pokračoval i po podpisu, archivy neuvádějí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!