Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrchní soud potvrdil doživotí pro seniora Adolfa Hlubika za zastřelení pracovnice herny

Česko

  10:50aktualizováno  11:15
Vrchní soud potvrdil třiasedmdesátiletému Adolfu Hlubikovi doživotí za loňskou vraždu pracovnice herny v Olomouci. Zamítl jeho odvolání proti vině i trestu. Výjimečný trest dostal muž nejen s ohledem na samotný čin, ale i kvůli jeho trestní minulosti. Podle znalců jeho náprava není možná.

Senior, který při loupežném přepadení střelil ženu z bezprostřední blízkosti do hlavy, byl už třináctkrát odsouzen, mimo jiné i za vraždu spoluvězně v Leopoldově. Za mřížemi strávil téměř padesát let života.

Podle předsedy senátu Vladimíra Štefana je právní kvalifikace na místě, stejně jako trest.

„Obžalovaný jeví známky značné nebezpečnosti, pohotovosti k velmi radikálním, násilným trestným činům za použití různých zbraní, zejména střelných. Pohnutka byla zvlášť zavrženíhodná, vyvolaná krajní bezcitností obžalovaného k životu a zdraví jiných lidí. Veškeré zákonné podmínky k uložení trestu na doživotí byly splněny,“ shrnul soudce.

Soudci dále poukázali na to, že muž jednal ze msty, neboť si poškozená dovolila neuposlechnout jeho pokynu.

Obhájce Jiří Zrník argumentoval částečnou slepotou odsouzeného, která měla ovlivnit místo zásahu.

„Nechali jsme vypracovat lékařskou zprávu, ze které vyplývá, že obžalovaný je na jedno oko prakticky slepý a druhým okem vidí napůl. Proto žádáme o překvalifikování vraždy na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti,“ uvedl Zrník.

Údajně téměř slepý muž si četl noviny

Obhajoba zároveň požádala o vypracování znaleckého posudku v oboru očního lékařství, který by zhodnotil, jak zdravotní stav Hlubika mohl ovlivnit přesnost střelby. Odsouzený totiž tvrdil, že chtěl ženě mířit na rameno a neměl v úmyslu jí způsobit smrtící zranění.

„Nepochybujeme, že obžalovaný zdravotní problémy má, ovšem z kamerového záznamu je patrné, že se jednalo o cílené směřování zbraně na hlavu poškozené. Spekulace o nějakém náhodném zasažení nepřichází do úvahy,“ komentoval tuto záležitost předseda senátu.

„Obžalovaný chodil se slepeckou holí, tu si však v ten den nechal v úschovně na nádraží, načež byl kamerou zachycen, jak si čte noviny. Proto další znalecký posudek není třeba,“ dodal Štefan.

Pracovnice herny v nemocnici bojovala deset měsíců o život. Letos v březnu zraněním podlehla. Zůstala po ní nezletilá dcera, se kterou žila sama. Soud jí přiznal odškodné milion korun, Hlubik má také zaplatit zhruba čtyři miliony korun zdravotní pojišťovně.

„Když jsem vystřelil, neřekla ani au, takže jsem si myslel, že jsem se vůbec netrefil. A protože jsem pochopil, že z ní peníze nedostanu, odešel jsem. Kdybych ji chtěl zabít, odjel bych, ale já stále čekal v Olomouci,“ drmolil u soudu Hlubik.

Nejstarší doživotně odsouzený v Česku

Ten následně rozporoval některé z již vypracovaných posudků zabývající se jeho zdravotním stavem, které mimo jiné udávají, že jeho resocializace do společnosti je nemožná. I proto soudy sáhly k nejpřísnějšímu možnému trestu.

Třiasedmdesátiletý muž tak bude nejstarším doživotně odsouzeným v České republice. Dosud toto prvenství držel muž narozený v roce 1953, Hlubik je ročník 1949. „V současnosti je k tomuto trestu odsouzeno kromě něj 48 lidí, z toho jeden odsouzený má plánovaný nástup k odpykání doživotního trestu v říjnu 2030. Do té doby si bude odpykávat tresty za jiné činy, za něž byl odsouzen,“ řekla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

„Dnes poprvé projevil lítost, ale to už nemohlo rozsudek jakkoliv ovlivnit,“ podotkl Štefan.

Kolegům z krajského soudu vytkl, že se při dokazování nezeptali, zda některé ze stran nechtějí přehrát kamerový záznam. I proto bylo dnes v soudní síni jasně patrné, jak se případ stal.

„Je zřejmé, že ji chtěl usmrtit, poškozenou de facto popravil, proto považujeme trest za adekvátní,“ sdělil po jednání mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Případ se stal loni 20. května na Masarykově třídě v Olomouci. Hlubik si počkal, až z herny odejdou všichni návštěvníci, vešel dovnitř a na pracovnici herny vytáhl revolver, který odcizil svému vnukovi, a žádal po ženě peníze.

Po slovní potyčce, kdy se žena snažila uchopit zbraň a následně usedla do židle, ji z necelého metru střelil do hlavy. Podle soudu se vše odehrálo za 51 sekund. Veškeré jednání pachatele bylo zachyceno na kamerovém záznamu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!