Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud kauzu lobbisty Rittiga opět neprojedná, onemocněl obžalovaný Jindra

Česko

  17:03
PRAHA - Hlavní líčení s lobbistou Ivem Rittigem a bývalou šéfkou premiérova kabinetu Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) opět nemůže pokračovat. Spoluobžalovaný Tomáš Jindra v úterý oznámil, že onemocněl, a pražský městský soud tak musel na poslední chvíli zrušit jednání nařízené na středu a pátek. Sdělila to mluvčí soudu Markéta Puci. V předchozím termínu se líčení rovněž nekonalo, tehdy onemocněl Rittig.

Trestní kauza se týká údajného vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS). Nečasové hrozí v případě prokázání viny až osmileté vězení, zbylým obviněným - někdejšímu poradci ministra zemědělství Jindrovi, Rittigovi a lobbistovu právníkovi Davidu Michalovi - může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody.

„Obžalovaný Jindra dnes zaslal soudu lékařskou zprávu a omluvu, že se jednání nemůže zúčastnit. Vzhledem k tomu, že zároveň nesouhlasil s konáním jednání ve své nepřítomnosti, nezbylo předsedovi senátu nic jiného než oba termíny zrušit,“ popsala mluvčí.

Hlavní líčení začalo letošního 30. května, podle databáze Infosoud se ve věci naposledy jednalo 1. června. Následně se soud pokoušel nařídit jednání na 19. srpna, 23. srpna, 21. října a naposledy na 25. října. Termín ale pokaždé zrušil, v říjnu pro Rittigovu nemoc. Předseda senátu Petr Novák se tehdy rozhodl, že k podnikatelovu zdravotnímu stavu a možnosti jeho účasti u soudu nechá vypracovat znalecký posudek. Jeho závěry chtěl prezentovat na středečním jednání, které mělo být z větší části neveřejné. Soud se chtěl totiž zabývat důkazy, které podléhají utajení.

Obžaloba tvrdí, že Rittig a Jindra se v roce 2012 dověděli od Nečasové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého advokáta Michala na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Podle státního zástupce mohl Rittig díky vynesení informace učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány. Obvinění se opírá především o odposlechy schůzek v pražském hotelu Ventana. Všichni čtyři obžalovaní vinu odmítají, Rittig obžalobu označil za absurdní.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat