Trestní kauza se týká údajného vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS). Nečasové hrozí v případě prokázání viny až osmileté vězení, zbylým obviněným - někdejšímu poradci ministra zemědělství Jindrovi, Rittigovi a lobbistovu právníkovi Davidu Michalovi - může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody.
„Obžalovaný Jindra dnes zaslal soudu lékařskou zprávu a omluvu, že se jednání nemůže zúčastnit. Vzhledem k tomu, že zároveň nesouhlasil s konáním jednání ve své nepřítomnosti, nezbylo předsedovi senátu nic jiného než oba termíny zrušit,“ popsala mluvčí.
Rittig je nemocný, soudce nechá zhodnotit jeho zdravotní stav![]() |
Hlavní líčení začalo letošního 30. května, podle databáze Infosoud se ve věci naposledy jednalo 1. června. Následně se soud pokoušel nařídit jednání na 19. srpna, 23. srpna, 21. října a naposledy na 25. října. Termín ale pokaždé zrušil, v říjnu pro Rittigovu nemoc. Předseda senátu Petr Novák se tehdy rozhodl, že k podnikatelovu zdravotnímu stavu a možnosti jeho účasti u soudu nechá vypracovat znalecký posudek. Jeho závěry chtěl prezentovat na středečním jednání, které mělo být z větší části neveřejné. Soud se chtěl totiž zabývat důkazy, které podléhají utajení.
Obžaloba tvrdí, že Rittig a Jindra se v roce 2012 dověděli od Nečasové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého advokáta Michala na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Podle státního zástupce mohl Rittig díky vynesení informace učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány. Obvinění se opírá především o odposlechy schůzek v pražském hotelu Ventana. Všichni čtyři obžalovaní vinu odmítají, Rittig obžalobu označil za absurdní.