1. září 2015 9:48, aktualizováno  14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud kvůli Opencard začíná. Úředníci odmítli vinu, politici budou vypovídat

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda je jedním z obviněných. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý primátor Bohuslav Svoboda je jedním z obviněných. | foto: ČTK

PRAHA Podle bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody se u soudu prokáže, jak nesmyslné je v kauze opencard jeho obvinění i obvinění tehdejších radních. Obžaloba je účelová, řekl v úterý novinářům před začátkem procesu. Ve spravedlnost a prokázání neviny věří i další politici.

Pět úředníků, kteří podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky, odmítlo vinu v případu opencard. Uvedli to v úterý při výpovědi před Městským soudem v Praze, který se začal zabývat kauzou, v níž figurují i vrcholní pražští politici. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun.

Obžaloba tvrdí, že deset tehdejších radních v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Před soudem kvůli tomu stanuli bývalí primátoři Bohuslav Svoboda , Tomáš Hudeček či současní pražští zastupitelé Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter a Eva Vorlíčková. Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), exnáměstci primátora Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský.

„Obžaloba je chybná,“ řekl soudu Richter. Dodneška prý nemá pochybnosti nad tím, že by radní postupovali špatně. Nepochybuje ani nad tím, jak rozhodli. „Nebyl stín pochybnosti, že bychom někde porušovali zákon,“ zdůraznil Richter.

Všichni vinu odmítli

Kromě desítky radních se obžaloba týká dalších pěti lidí: tehdejšího ředitele magistrátního odboru informatiky Jana Tesky, zaměstnanců magistrátu Štěpána Hladíka a Veroniky Pražákové a externích členů hodnoticí komise Davida Kučery a Aleše Němečka. Podle obžaloby materiál pro radu špatně připravili.

Všichni úředníci však před soudem obžalobu i vinu odmítli. Například podle Němečka se ke stanovení ceny veřejné zakázky přistupovalo s maximální péčí a metropoli nevznikla škoda. „Jsem naopak naprosto přesvědčen, že jsme odvrátili možné škody,“ řekl Němeček. Podle Tesky město stálo před velkým problémem. „Hrozilo to, co se několikrát stalo v poslední době - že bez té podpory systém začne kolabovat,“ vedl Teska.

Výpovědi politiků teprve přijdou na řadu. Očekává se však, že obžalobu odmítnou podobně jako úředníci. Před zahájením procesu bývalí radní obžalobu označovali za absurdní nebo vykonstruovanou. „(Obžaloba) má za cíl zlikvidovat někoho, kdo se pokusil vnést do systému v Praze nějaký řád. Někoho, kdo si dovolil vztáhnout ruku na dopravní podnik,“ řekl novinářům před zahájením soudu bývalý primátor Svoboda.

Politikům i úředníkům hrozí dva až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku, většina obžalovaných podle obžaloby také porušila předpisy o pravidlech hospodářské soutěže.

Elektronická karta opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.

ČTK