Ministerstvo spravedlnosti se jí již dříve omluvilo a vyplatilo 1,6 milionu korun, avšak Parkanová v žalobě požadovala přibližně 8,5 milionu korun jako náhradu nemajetkové újmy. Obvodní soud pro Prahu 2 ani Městský soud v Praze Parkanové nevyhověly. Verdikt NS lze s ohledem na průměrnou délku řízení v civilním kolegiu očekávat přibližně za 150 dní.
Nákup čtyř transportních letounů zhruba za 3,5 miliardy korun schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Parkanovou a šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka následně policie obvinila ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 819 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala to, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek, a že stroje proto byly předražené.
Parkanová, politička KDU-ČSL a později TOP 09, čelila stíhání od roku 2012. Rezignovala tehdy na funkci místopředsedkyně Sněmovny. Soudy ji definitivně osvobodily v říjnu 2021. Podle pravomocného rozsudku nevznikla státu žádná škoda a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem.
Ve sporu o náhradu újmy zástupce Parkanové Tomáš Sokol u obvodního soudu uvedl, že stíhání mělo na bývalou političku takový dopad, že ho není možné srovnávat s dalšími případy odškodnění za nezákonné trestní stíhání.
Dosud přiznaná částka podle jeho vyjádření není přiměřená rozsahu újmy. Zástupce ministerstva spravedlnosti u soudu uvedl, že úřad uznává, že Parkanové vznikla újma, přiznaná částka je ale podle něj dostačující.
25. ledna 2024 |