Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud vrátil Rittigovi pas. Policie ho zatkla a žalobci navrhují vazbu

Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vlivný lobbista Ivo Rittig má zpět svůj pas. Městský soud v Praze totiž vyhověl jeho stížnosti. O cestovní doklady přišel letos v únoru, kdy ho policie obvinila z vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. Policie zareagovala rychle. Rittiga i další spoluobviněné opět zatkla a státní zastupitelství kvůli obavám z útěku navrhuje jejich vzetí do vazby.

Pražský městský soud vrátil cestovní doklady lobbistovi Ivu Rittigovi i dalším obviněným v kauze jízdenek pro dopravní podnik. Uvedla to v pátek Česká televize.

Rittig, jeho obchodní partner Peter Kmeť, někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley čelí od února obvinění z praní špinavých peněz. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Dozorující státní zástupce Adam Borgula nechal v reakci na rozhodnutí městského soudu pětici obviněných znovu zatknout a podal žádost o jejich vzetí do vazby. Obává se toho, že obvinění uprchnou a budou se pobytem v cizině vyhýbat trestnímu řízení.

Rozhovor s dozorujícím státním zástupcem Adamem Borgulou

Lidovky.cz Jak městský soud odůvodnil rozhodnutí vrátit obviněným pasy?
Nebudu komentovat rozhodnutí městského soudu. Já ho mám k dispozici velmi krátkou dobu. Musíte se obrátit přímo na soud.

Lidovky.cz Podal jste návrh na vzetí do vazby, ale zároveň vrchní zastupitelství uvedlo, že je ve hře i varianta alternativního opatření. Co si pod tím představit?
Já jsem podal návrh na vzetí do vazby a v odůvodnění toho návrhu připouštím i možnost použití mírnějšího institutu a to nahrazení vazby zákazem vycestování.

Lidovky.cz Myslíte si, že má návrh na vazbu u obvodního soudu vůbec šanci, když městský soud vyhověl stížnosti proti zabavení pasů?
Tak před tím byl použit institut zákazu vycestování, nebyl tehdy podán návrh na vazbu. Momentálně byl ten institut zrušen, takže já využívám znova svého oprávnění návrhu na vazbu, protože shledávám důvody na útěkovou vazbu.

Lidovky.cz V médiích zaznělo, že policie opět Rittiga zadržela. Týká se to i ostatních obviněných?
Mohu říct pouze tolik, že dnes ráno bylo zadrženo pět osob. A u všech jsem shledal důvod vzetí do vazby.

Soud o stížnosti Rittiga a dalších proti zákazu vycestování rozhodoval v neveřejném zasedání už ve čtvrtek, jeho mluvčí výsledek nechtěla komentovat, dokud lobbista a ostatní nebudou mít usnesení doručené.

17 haléřů z každé jízdenky

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Tu zastupoval Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...