Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud vrátil Rittigovi pas. Policie ho zatkla a žalobci navrhují vazbu

Česko

  9:28aktualizováno  11:12
PRAHA - Vlivný lobbista Ivo Rittig má zpět svůj pas. Městský soud v Praze totiž vyhověl jeho stížnosti. O cestovní doklady přišel letos v únoru, kdy ho policie obvinila z vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. Policie zareagovala rychle. Rittiga i další spoluobviněné opět zatkla a státní zastupitelství kvůli obavám z útěku navrhuje jejich vzetí do vazby.

Ivo Rittig. foto: MAFRA - Petr Topič

Pražský městský soud vrátil cestovní doklady lobbistovi Ivu Rittigovi i dalším obviněným v kauze jízdenek pro dopravní podnik. Uvedla to v pátek Česká televize.

Rittig, jeho obchodní partner Peter Kmeť, někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley čelí od února obvinění z praní špinavých peněz. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Dozorující státní zástupce Adam Borgula nechal v reakci na rozhodnutí městského soudu pětici obviněných znovu zatknout a podal žádost o jejich vzetí do vazby. Obává se toho, že obvinění uprchnou a budou se pobytem v cizině vyhýbat trestnímu řízení.

Rozhovor s dozorujícím státním zástupcem Adamem Borgulou

Lidovky.cz Jak městský soud odůvodnil rozhodnutí vrátit obviněným pasy?
Nebudu komentovat rozhodnutí městského soudu. Já ho mám k dispozici velmi krátkou dobu. Musíte se obrátit přímo na soud.

Lidovky.cz Podal jste návrh na vzetí do vazby, ale zároveň vrchní zastupitelství uvedlo, že je ve hře i varianta alternativního opatření. Co si pod tím představit?
Já jsem podal návrh na vzetí do vazby a v odůvodnění toho návrhu připouštím i možnost použití mírnějšího institutu a to nahrazení vazby zákazem vycestování.

Lidovky.cz Myslíte si, že má návrh na vazbu u obvodního soudu vůbec šanci, když městský soud vyhověl stížnosti proti zabavení pasů?
Tak před tím byl použit institut zákazu vycestování, nebyl tehdy podán návrh na vazbu. Momentálně byl ten institut zrušen, takže já využívám znova svého oprávnění návrhu na vazbu, protože shledávám důvody na útěkovou vazbu.

Lidovky.cz V médiích zaznělo, že policie opět Rittiga zadržela. Týká se to i ostatních obviněných?
Mohu říct pouze tolik, že dnes ráno bylo zadrženo pět osob. A u všech jsem shledal důvod vzetí do vazby.

Soud o stížnosti Rittiga a dalších proti zákazu vycestování rozhodoval v neveřejném zasedání už ve čtvrtek, jeho mluvčí výsledek nechtěla komentovat, dokud lobbista a ostatní nebudou mít usnesení doručené.

17 haléřů z každé jízdenky

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Tu zastupoval Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat