Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud nevyhověl Jiřímu Wonkovi, žádal omluvu za očernění jeho bratra

Česko

  16:19
Hradec Králové - Václav Černík se nemusí omluvit Jiřímu Wonkovi za nařčení jeho bratra Pavla Wonky, že tento disident mimo jiné donášel ve věznici na Borech bachařům. Rozhodl o tom v úterý odvolací Krajský soud v Hradci Králové. Podle soudu Jiřímu Wonkovi nepřísluší Černíka žalovat, protože tehdy platný občanský zákoník to umožňoval jen rodičům, dětem či manželce toho, kterému byly výroky adresované, ne sourozencům. Jiří Wonka se domáhal také omluvy za další Černíkovy výroky. Rozsudek je pravomocný.
Jiří Wonka(ilustrační snímek)

Jiří Wonka(ilustrační snímek) foto: MAFRA

Černík podle Jiřího Wonky žalované výroky pronesl v dubnu 2012 v restauraci v Trutnově. Disident Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

„Je třeba použit právní úpravu, která byla v té době (kdy Černík výrok pronesl) platná,“ řekla soudkyně Martina Nyplová. Výroky navíc podle ní nebyly takové intenzity, „aby zasáhly integritu žalobce“.

Jiří Wonka využije mimořádného opravného prostředku a proti rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Považuji to za krajní nespravedlnost, pomluvy byly prokázány, jenže soud použil starý občanský zákoník,“ řekl.

Naopak Černík rozhodnutí soudu přivítal. „Konečně to dopadlo, tak jak mělo,“ řekl novinářům. Jeho právní zástupkyně uvedla, že nezpochybňuje osobnost Pavla Wonky, ale nesouhlasí s jednáním jeho bratra Jiřího, který podle ní od roku 2015 jejího klienta pronásleduje za názor, ačkoli Černík byl podle ní také účastníkem odboje a disidentem. „Nechme spát pana Pavla Wonku, čest jeho památkce a nechť se jeho bratr Jiří už uklidní,“ dodala Černíkova právní zástupkyně.

Okresní soud v Hradci v březnu nařídil Černíkovi, aby se Jiřímu Wonkovi omluvil dopisem ve znění: „Omlouvám se za své nepravdivé výroky, že ‚Pavel Wonka byl gauner a veliký hajzl a ve věznici Plzeň Bory udával bachařům‘, které jsem pronesl 26. 4. 2012 v restauraci Sokolovna v Trutnově“.

Pavel Wonka, oceněný odbojář, udal známého, který chtěl emigrovat

Ostatní nároky Jiřího Wonky již okresní soud v březnu zamítl. Wonkovi vadilo i to, že Černík na adresu jeho bratra Pavla ve filmovém dokumentu Pavel Wonka se zavazuje údajně prohlásil, že disident a později prezident Václav Havel odmítl přijet na setkání k výročí úmrtí Pavla Wonky, že rakev s tělem jeho bratra na pohřbu nesli dva příslušníci Státní bezpečnosti (StB) a že se Pavel Wonka choval ve věznici nečestně.

„Dnes je trend zpochybňovat historické osobnosti, přičemž jedním z těch o jejichž výjimečnosti by se nemělo pochybovat, je právě Pavel Wonka. Je to nepochybně osoba, která se zasloužila o tuto společnost a tento stát. Jekékoli znevažování a zesměšňování jeho osoby je nepřípustné,“ řekl soudu právní zástupce Jiřího Wonky Vlastimil Marhan.

Letos v dubnu to bylo 30 let, co Pavel Wonka v hradecké vazební věznici za nevyjasněných okolností zemřel. Bylo mu 35 let. Před listopadem 1989 byl za své názory a činnost perzekvován a třikrát skončil ve vězení. Odsouzen byl za smyšlené činy. Podruhé Wonku do vězení dostala snaha kandidovat ve volbách jako nezávislý kandidát. Z vězení se dostal již v zuboženém stavu, protože zde byl stejně jako jeho bratr Jiří šikanován a týrán.

Po dvou měsících na svobodě byl v dubnu 1988 opět zatčen. Důvodem třetího uvěznění bylo Wonkovo odmítnutí ochranného dohledu. Dostal trest pět měsíců vězení. K soudu byl dopraven na kolečkovém křesle. O několik dní později ve vězení zemřel. Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, ale i zástupců osmi velvyslanectví západních zemí a štábu německé televize. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat