Miloš Zenan se před soudem snaží prokázat, že novinář a demokrat Ferdinand Peroutka obdivoval Hitlera.

Soud o Peroutku

Sledujte živě

11:47
Prezidentův mluvčí Ovčáček očekává, že se kancelář prezidenta proti rozsudku přikazujícímu omluvu za Zemanovy výroky o Ferdinandu Peroutkovi odvolá.
11:37
Kancelář prezidenta republiky soud v kauze Peroutka prohrála. Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 stanovuje, že na stránkách hrad.cz musí být do sedmi dnů uveřejněna omluva. Má být k vidění na předním místě po dobu třiceti dnů. Hrad také musí zaplatit soudní výdaje.
11:33
Za několik okamžiků bude vyhlášeno rozhodnutí. V sále je už plno.
10:50
10:48
Jednání je přerušeno. Soudkyně vyhlásí rozhodnutí po přestávce v 11.30.
10:44
Řízení také podle Nespaly pozdvihlo zájem o dědictví Ferdinanda Peroutky. Náklad časopisu Přítomnost se prý zvedl. Nespala navrhuje zastavit řízení s tím, že se Hrad vzdává nároku na kompenzaci nákladů.
10:35
Hradní advokát Nespala se vrací ke své tezi, že soud nemůže tento spor rozhodovat. Prezident Miloš Zeman má imunitu, takže prý chybí takzvaný škůdce. Ve stručnosti jde o to, že Kaslová nemůže žalovat přímo Zemana, tak žene k soudu Kancelář prezidenta republiky, podle Nespaly ale tato instituce nenese za Zemanova slova zodpovědnost. Tím, že se o věci hodně psalo a Kaslová dostala prostor v médiích, tak se podle Nespaly vše napravilo a uvedlo na pravou míru, takže podle zákonu není nutná omluva.
10:28
Obě strany nyní přednášejí závěrečné návrhy. Právník Kaslové požaduje omluvu, jak už avizoval předem. Nikdo nepochybuje o tom, že článek neexistuje, prohlásil advokát Vyskočil. Požaduje omluvu na stránkách Hradu. Ozval se potlesk. Soudkyně přítomné upozornila, že potlesk je nepřípustný.
10:22
Soud návrh Hradu nepřipustil. Je to podle něj nadbytečné. Dokazování končí.
10:17
Obě strany navrhly i výslechy svědků. Kaslová na nich ale netrvá. Hradní advokát Marek Nespala nicméně ano. Chce vyslechnout profesora Rataje, požaduje, aby Ústav pro studium totalitních režimů vypracoval znalecký posudek. Advokát Kaslové protestuje, je to podle něj obstrukce.
10:07
Další důkazy ve prospěch Miloše Zemana: účastnický výslech členů sdružení Ferdinada Peroutky. Výslechy se dnes konat patrně nebudou.
10:02
Podle prezidenta byl novinář autorem článku „Hitler je gentleman“. Kaslová to odmítá a požaduje omluvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Dan Materna, MAFRA
09:56
Místo toho Hrad předkládá jiné texty: Češi, Němci a Židé, Dynamický život, Ústava. Hrad také jako důkaz předkládá videozáznam konference Miloše Zemana v Ústeckém kraji.
09:51
Nyní předkládá důkazy Hrad. Jsou to články z časopisu Přítomnost. Soudkyně se ptá, zda právníci Pražského hradu předloží i článek Hitler je gentleman. Nepředloží.
09:42
Kritici prezidentova tvrzení poukazují na to, že Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Za první republiky patřil ke skupině pátečníků - neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a odpůrce nacismu i komunismu.
09:36
Soudkyně čte Zemanův projev, kde prezident prohlásil, že Peroutka napsal, že Hitler je džentleman. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová předložila Peroutkův životopis. Chtěla upozornit na to, že Peroutka byl vězněn v koncentračním táboře a jak obhajoval demokracii. Kaslová upozornila i na články na serveru Lidovky.cz a texty autora LN Petra Zídka.
09:30
Spor mezi Terezií Kaslovou a Kanceláří prezidenta republiky se týká Zemanova výroku na Peroutkovu adresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Dan Materna, MAFRA
09:21
Soudní jednání začne tím, že budou předloženy důkazy. Některé soud přečte, jindy shrne obsah dokumentů. Smír mezi oběma stranami už soud nepovažuje za možný.
09:11
Právníci Hradu hned v úvodu zpochybnili pravomoc soudu celou věc rozhodnout. Soud ale jejich námitku odmítl. K zastavení nepřistoupí, jednání může začít.
09:05
Zeman už dříve uvedl, že se na soud těší. Má prý připravený soubor dokumentů, které dokazují, že Peroutka podlehl nacistické ideologii.