Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud o tunelu peněz z EU finišuje

Česko

Případ největšího tunelu evropských peněz míří po třech letech do finále. Už na jaře si deset obžalovaných, mezi nimiž je i bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman, má vyslechnout verdikt soudu.

PRAHA Déle než hodinu četl žalobce Boris Havel text obžaloby, když komplikovaný případ vyvádění stamilionů z evropských fondů začal rozplétat soud. Byl začátek října roku 2007. Po třech letech přistoupil včera tentýž žalobce ke čtení závěrečné řeči. Na přednes tentokrát potřeboval dokonce dvojnásobek času, řeč totiž čítala čtyřicet stran.

Soudce Petr Braun, který má ve složité kauze určit viníky, sice bude muset vyslechnout ještě asi tucet závěrečných projevů obhájců a obžalovaných, přesto už je rozřešení kauzy na spadnutí. „Věřím, že začátkem března bude možné vynést rozsudek, “ říká soudce Braun,

Rozhodování nebude mít jednoduché. Samotný spis momentálně čítá jedenáct tisíc stran.

Historie případu sahá hluboko do devadesátých let, do roku 1994, kdy do Česka přiteklo 430 milionů korun z evropského programu Phare. Peníze určené na rozvoj malého a středního podnikání měla spravovat Nadace pro rozvoj regionů, již stát založil k této příležitosti. O čtyři roky později však tuzemská legislativa odebrala nadacím možnost podnikat a fond skončil v likvidaci.

O miliony, které po nadaci na účtu zůstaly, nejevil na ministerstvu pro místní rozvoj pět let nikdo zájem. „Dostal jsem se k tomu náhodou, když za mnou přišel likvidátor, abych podepsal uzávěrku za rok 2002. Nevěděl jsem, o co jde, tak jsem si nechal udělat vnitřní audit,“ tvrdí bývalý náměstek Petr Forman.

Výsledek auditu byl šokující: z peněz zbývala sotva polovina. Forman proto vypracoval transformační plán, který měl zachránit alespoň zbytek peněz. Jeho podstatou byl vznik nového subjektu, který by shromáždil veškerá aktiva. Záchranný plán však zbrzdila výměna ministrů. Nové vedení v čele s Jiřím Paroubkem s převzetím akcií otálelo. Toho využili přechodní vlastníci akcií, kteří prostřednictvím série transakcí uklidili i zbylé peníze.

Nečinnost úřadu však klade žalobce za vinu právě Formanovi. Havel se od začátku procesu drží verze, že obžalovaní fungovali jako organizovaná skupina, která si předem domluvila plán na okradení státu. „Vyvedením peněz a následnými transakcemi se tak dopustili podvodu a praní špinavých peněz,“ stojí v obžalobě.

Pro ministerské úředníky požaduje žalobce podmínku a peněžitý trest. Pro likvidátory osmiletý trest vězení a pětimilionovou pokutu. „Ve své řeči budu vyvracet nepřesné závěry pana státního zástupce,“ říká Formanův obhájce Karel Brückler. „Mým cílem je, aby byl můj klient zproštěn obžaloby,“ dodává.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!