28. června 2017 9:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soud odmítl stížnost správce pozůstalosti po Rathovi starším

Otec Davida Ratha u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otec Davida Ratha u soudu. | foto: Jindřich Mynařík

BRNO Ústavní soud odmítl stížnost správce pozůstalosti po lékaři Ratmíru Rathovi. Neúspěšně uplatnil nárok na více než osm milionů korun zabavených v hotovosti při domovní prohlídce u jeho syna, bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Rath starší tvrdil, že hotovost patřila jemu, a nikoliv synovi, který čelí obžalobě z korupce. ČTK to zjistila z justiční databáze, odůvodnění zatím soud nezveřejnil.

Justice pravomocně rozhodla, že peněz zajištěných v trestním řízení se nelze domáhat v řízení civilním. Dovolání správce pozůstalosti, advokáta Jana Vondráčka, loni odmítl Nejvyšší soud.

„V posuzované věci orgány činné v trestním řízení dosud neučinily závěr, že zajištěných finančních prostředků již není pro řízení třeba a nerozhodly o jejich vrácení nebo o uložení do úschovy. V občanském soudním řízení proto dosud není možné posoudit oprávněnost nároku žalobce,“ stálo v usnesení Nejvyššího soudu. Následnou ústavní stížnost řešil jako soudce zpravodaj Ludvík David.

Peníze, jejichž vydání se žaloba domáhala, zabavili policisté v květnu 2012 při prohlídce domu v Hostivici. Ratmír Rath trval na tom, že 7 milionů 300 tisíc korun a 39 tisíc eur (asi jeden milion korun dle aktuálního kurzu) nepatří jeho synovi, peníze označil za své celoživotní úspory. Prý si je vydělal, když jako lékař pracoval v zahraničí. Další příjmy mu údajně plynuly z pronájmu restaurace, kterou jeho rodina získala v restituci.

Ratmír Rath
Nejvyšší soud v Brně projednával 7. června stížnost pro porušení zákona, kterou...

Obvodní soud pro Prahu 7 Rathovi nevyhověl. Soudkyně tehdy poukázala na to, že peníze byly zabaveny v rámci trestního řízení, a proto by měl v této záležitosti i nadále rozhodovat trestní soud, nikoliv civilní. Ratmír Rath se odvolal, tři měsíce po verdiktu však zemřel. Pražský městský soud rozhodnutí potvrdil s odkazem na rozhodovací praxi Nejvyššího soudu.

V korupční kauze, která s domovní prohlídkou souvisela, uložil středočeský krajský soud Davidu Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun. Pražský vrchní soud ale verdikt zrušil kvůli výhradám k odposlechům. Nejvyšší soud ale jeho názor na odposlechy nesdílel, nyní kauzu znovu projedná krajský soud.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz