Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud odročil jednání o Unipetrolu, nedorazil advokát obviněných. Ti čelí obžalobě kvůli požáru z roku 2015

Oblaka dýmu a oheň nad budovou Unipetrolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblaka dýmu a oheň nad budovou Unipetrolu. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

MOST Mostecký soud odročil úterní hlavní líčení v případu dvou zaměstnanců Unipetrolu, kteří čelí kvůli požáru z roku 2015 obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. K líčení nedorazil jejich advokát. Soud měl v úterý v plánu posudek znalců z ČVUT, pro jejich výslech bude hledat náhradní termín.

Advokát obviněných se podle předsedkyně senátu Bohumily Huňáčkové telefonicky omluvil s odůvodněním, že si zaměnil data hlavního líčení. Do Mostu nemohl dorazit, protože má jiné jednání v Brně. Soud proto znalce předvolá znovu, zřejmě až v září nebo v říjnu. Jednání bude pokračovat ve čtvrtek dalším znaleckým posudkem, tentokrát od znalců z Vysoké školy báňské.

Podle státního zástupce dva zaměstnanci chemičky při mimořádné události kvůli nedostatečné opatrnosti nezajistili včas spuštění vodních a parních clon, ačkoliv dostali informaci o úniku propylenu. Tím podle obžaloby nezabránili výbuchu oblaku propylenu. Muži vinu odmítli a stojí za nimi i chemička, podle které se ničeho nedopustili.

Jednalo se o největší havárii za posledních 20 let

Havárie ze srpna 2015 byla největší za posledních 20 let. Nikdo nebyl zraněn, evakuováno bylo na 3 tisíce lidí, zasahovalo na 500 hasičů a zavřena byla silnice mezi Mostem a Litvínovem. Chemička uvedla, že příčinou havárie byl nestandardní jev na pojistném ventilu.

U soudu už dříve vypovídali svědci včetně řady zaměstnanců chemičky. Po znalcích přijdou v líčení na řadu listinné důkazy. „Ráda bych rozsudek vynesla do konce roku. Nehodlám nic uspěchat, chci důkladně provést všechen důkazní materiál,“ řekla už dříve soudkyně Bohumila Huňáčková.

Výbuch a požár v chemickém areálu Záluží u Litvínova v srpnu 2015 poničily etylenovou jednotku. Při havárii se musel v areálu odstavit celý provoz petrochemie, kde se zpracovává ropa. Škody vyčíslil podnik na 13,4 miliardy korun. Pojišťovny už větší část z toho firmě proplatily.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....