130 let
Z obdobného vozidla vojáci stříleli, když došlo k tragédii (ilustrační snímek).

Z obdobného vozidla vojáci stříleli, když došlo k tragédii (ilustrační snímek). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Za zranění dvou vojáků při nočním cvičení v Libavé dostal velitel vozidla podmínku

Právo
  •   8:03aktualizováno  12:23
OLOMOUC - Za zásah bojového vozidla pěchoty při nočních střelbách na Libavé, který zranil dva vojáky, potrestal v pátek olomoucký okresní soud pouze velitele vozidla Marcela Kulišťáka. Za ublížení na zdraví z nedbalosti mu uložil roční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Zbývající dva obžalované, střelce vozidla a řídícího střeleb, zprostil soud obžaloby. Podle soudkyně Markéty Langerové nešlo v jejich případě o trestný čin. Ztotožnila se tak s návrhem obžaloby. Rozsudek není pravomocný, Kulišťák se na místě odvolal.

„Obžalovaný Kulišťák měl povinnost hlídat si pozici. Nejedná se jen o nešťastnou náhodu. Jsme mezi vojáky z povolání, jde o bojové cvičení a bezpečnostní opatření je potřeba dodržovat. Nevědomá nedbalost je tady dána. Byť se mu bude zdát rozhodnutí nespravedlivé vůči ostatním, myslím, že během těch tří minut mohl bezpečnostní opatření dodržet,“ řekla soudkyně. Podle ní hrála svou roli i nezkušenost obžalovaného.

Při nácviku střelby v prostoru Libavá se zranili dva vojáci, jeden z nich těžce

Soudkyně při ukládání trestu zohlednila všechny okolnosti včetně dosavadní bezúhonnosti muže. Muži původně hrozilo šest měsíců až čtyři roky vězení. Podmíněný trest navrhoval i žalobce, byť o něco přísnější.

U zbývajících dvou obžalovaných, střelce vozidla Luďka Niedermeiera a řídícího střeleb Zdeňka Havaly, který měl na věži střelnice na starost dodržení zásad bezpečnosti, rozhodla soudkyně o zproštění obžaloby. Ztotožnila se s návrhem obžaloby, že ze své pozice události ovlivnit nemohli. 

Situace na cvičišti byla nepřehledná

Havala podle soudu z řídicí věže nemohl rozdílnou vzdálenost vozidel vidět, stejně tak jako střelec ze své pozice. „Porušení důležité povinnosti u nich prokázáno nebylo. Tu reálnou možnost zjistit ten stav, to zaostávání vozidla, neměli ti dva obžalovaní, ale pouze ten, který byl uznán vinným,“ řekl žalobce Jaroslav Rašendorfer.

Kulišťák nechtěl rozhodnutí soudu komentovat, jeho obhájce Zdeněk Kopečný jej vnímal jako zklamání. „Nevěšíme hlavu, je to první instance, podali jsme si odvolání. S rozhodnutím nesouhlasíme, podle mne ani pan obžalovaný Kulišťák neměl objektivně ani subjektivně možnost tu věc nějak ovlivnit, vzhledem k zastaralosti techniky, vzhledem k tomu, jak to celé probíhalo,“ uvedl obhájce.

Kulišťák je postaven mimo službu už od onoho incidentu, zůstává však nadále součástí Armády ČR a pobírá nadále polovinu platu. Z armády by mohl vyloučen až ve chvíli, kdy by rozsudek byl pravomocný, jistotu vyloučení v takovém případě ale přesto nemá,

„Vzhledem k tomu, že není rozsudek pravomocný, není v této souvislosti důvod k dalšímu personálnímu opatření. Jakmile bude rozsudek pravomocný, ani potom nemusí být bezpodmínečně ukončen služební poměr, protože se nejedná o úmyslný trestný čin, ani o nepodmíněný trest odnětí svobody ve smyslu § 19 odst. 1 zákona č. 221/199 Sb., o vojácích z povoláním,“ napsala redakci serveru Lidovky.cz Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu Armády České republiky.

Pět mrtvých po srážce vojenských vrtulníků ve Francii. Hledá se tělo šestého

Neštěstí se odehrálo předloni v květnu při večerním nácviku střeleb BVP na terč z kanonu a kulometů. Zasažené vozidlo se v osudnou chvíli dostalo více než 200 metrů před vozidlo, ze kterého se střílelo. BVP, odkud střela vyšla, se zdrželo kvůli technickým problémům s kanonem. Ostatní vozidla ale pokračovala v jízdě. Střela z automatického kanonu zranila dva vojáky. Šlo o desátníky ze 71. mechanizovaného praporu Hranice, oba skončili v olomoucké fakultní nemocnici. Těžce zraněný devětadvacetiletý voják utrpěl mnohačetná zranění, v nemocnici bojoval několik dní o život. Střela mu mimo jiné amputovala levou ruku. Jeho o pět let mladší kolega byl v následujících dnech propuštěn do domácí péče.

Kulišťák i Niedermeier u armády stále působí, Havala její řady dobrovolně opustil.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás