Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Soud osvobodil Krejčíře v kauze vyvedení peněz z firmy do ciziny

Česko

  11:14aktualizováno  13:02
OSTRAVA - Ostravský krajský soud zprostil obžaloby uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který podle státního zástupce vyvedl machinacemi s akciemi z vlastní firmy Corado Holding do ciziny 271 milionů korun, aby si zajistil peníze pro život v cizině.

Radovan Krejčíř. foto: ČTK

Podle soudu se sice vše stalo, jak obžaloba uvedla, skutek ale nebyl trestným činem.

"Obchodní transakce nenaplnila skutkovou podstatu trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, ale ani žádného jiného," zdůvodnil zprošťující rozsudek předseda senátu. Státní zástupce Dušan Táborský je přesvědčen o opaku a ještě v soudní síni se odvolal. Právník uprchlíka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. "Jsem přesvědčen, že případ se k soudu vůbec neměl dostat," řekl.

Krejčíř Corado Holding zcela ovládal. V představenstvu a dozorčí radě figurovali například jeho otec, matka, manželka či sekretářka. Podle obžaloby začal na jaře roku 1997 připravovat nezákonnou transakci s penězi, které získal z prodeje akcie společnosti Teplárny Otrokovice.

Na Panenských ostrovech podle obžaloby ovládal společnost Ducane Finance.

Právě ta s jeho českou společností uzavřela podle žalobce značně nevýhodnou smlouvu. "Za částku 271 milionů korun koupila zcela bezcenné akcie společnosti sídlící na Seychelských ostrovech. Základní kapitál této společnosti byl tehdy 1000 amerických dolarů," popsal obchod státní zástupce. Podle dnešního rozhodnutí soudu ale byl kapitál firmy zvýšen těsně před uzavřením smlouvy na 27 milionů amerických dolarů.

Soud už dříve přečetl Krejčířovu výpověď, kterou poskytl policii v roce 2002. V té době byl z nezákonné transakce obviněn. Ve výpovědi vše popřel.

"Nerozumím obvinění. Pro Corado Holding to byl výhodný obchod," řekl tehdy Krejčíř.

Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu předloni 1. února rozhodl, že podnikatele, který má seychelské občanství, nevydá k trestnímu stíhání do Česka. Soudní procesy s Krejčířem jsou vedeny jako proti uprchlému. Odsouzen byl k nepodmíněnému trestu dvakrát. Za podvod s akciemi společnosti Teplárny Otrokovice udělil Krejčířovi ostravský krajský soud 6,5 roku vězení.

Později tento rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Olomouci. Nejvyšší soud ale letos začátkem března na základě dovolání vrátil kauzu k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Druhou kauzu Nejvyšší soud loni vrátil k Městskému soudu v Praze. Krejčíř podle žaloby nařídil a zorganizoval únos podnikatele, aby jej přinutil podepsat nevyplněné listiny. I v tomto případě Nejvyšší soud vyhověl dovolání, podle kterého byly v rozsudku nesrovnalosti.

Už dříve dostal Krejčíř dvouletý podmíněný trest za dva daňové trestné činy. Daňové úniky se týkaly machinací při dovozu luxusních mercedesů z Německa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!