Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Soud osvobodil policistu, viněného z korupce

Česko

  14:41
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 2 dnes osvobodil bývalého policistu Alexandra Lučoka, který podle žalobce loni přijal od podnikatele úplatek ve výši 200.000 korun, aby "zametl pod koberec" vyšetřování jeho známého.

Policie - ilustrační foto. foto: ČTK

Vedle přijímání úplatku je Lučok stíhán také za neoprávněné nakládání s osobními údaji a za zneužívání pravomoci veřejného činitele, expolicista vinu odmítá. Dnešní verdikt je nepravomocný, státní zástupce se proti němu na místě odvolal.

Bývalý kriminalista z obvodního ředitelství Prahy 4 se podle spisu koncem ledna loňského roku sešel s podnikateli Lubošem Blažkovanem a Petrem Janečkem kvůli trestnímu oznámení pro podvod, které na Janečka podala koncem roku 2006 jeho známá.

Uvozovky dolníVedle přijímání úplatku je Lučok stíhán také za neoprávněné nakládání s osobními údaji a za zneužívání pravomoci veřejného činitele.Uvozovky horní

Blažkovan o několik dnů později podle obžaloby Lučokovi předal 200.000 korun jako zálohu úplatku od Janečka, za který se měl kriminalista postarat o to, aby byl Janečkův případ odložen.

Celková částka, kterou měl Janeček v budoucnu kvůli odložení případu na úplatcích podle obžaloby zaplatit, se měla vyšplhat až zhruba k sedmi milionům korun.

Po převzetí zálohy ale Lučoka zatkla Inspekce ministra vnitra (IMV). Zadržený policista skončil ve vazební věznici, odkud byl propuštěn 6. dubna. Bývalý detektiv s obviněním nesouhlasil.

Devětatřicetiletý Lučok s obviněním od počátku nesouhlasí. Před soudem
řekl, že peníze u něho příslušníci IMV sice nalezli, ale že neví, jak k nim
přišel.

Podle bývalého policisty se na bankovkách ani nenašly jeho otisky prstů. U Blažkovana v bytě prý byl proto, že mu tam měl Janeček nechat dokument týkající se jeho případu.

Podle soudce nikdo nedokázal vyvrátit Lučokovo tvrzení, že si žádné peníze nepřevzal. V souvislosti s tím směřoval kritickou výtku na adresu IMV. V Blažkovanově bytě měl být podle něho odposlech či kamera, policisté z IMV navíc nezaznamenali ani samotné zadržení Lučoka.

Lučok opakovaně naznačoval, že se stal obětí komplotu Janečka a pracovníků IMV, a že mu peníze někdo podstrčil. Na Janečkově případu kriminalista podle svých slov pracoval spolu se svým nadřízeným.

Uvozovky dolníPodle soudce nikdo nedokázal vyvrátit Lučokovo tvrzení, že si žádné peníze nepřevzal.Uvozovky horní

Podle obou policistů jim Janeček při jedné návštěvě vyhrožoval svými údajnými kontakty s policejními funkcionáři, pokud by mu chtěli dělat problémy.

Podle Lučoka jmenoval například bývalého šéfa IMV Miroslava Milce. Bývalý detektiv si také vyslechl obvinění z pokusu o zneužívání pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji.

O několik dní před údajným přijetím úplatku totiž podle spisu nechal Janečka a Blažkovana bez zákonného důvodu nahlížet do spisu, ve kterém byly osobní údaje dalších lidí.

Podle Horkého se ale nepodařilo prokázat, že by Lučok podnikatelům spis ukazoval. "Blažkovan to rovněž nepotvrzuje, že by viděl tento trestní spis," řekl soudce.

Zároveň připomněl, že Janeček mohl některé dokumenty ze spisu vidět již při jednání u policistů v kanceláři. Podle Horkého je navíc Janečkova výpověď nedůvěryhodná.

"Obvodnímu soudu pro Prahu 2 je znám jako osoba, která se podílí na řadě podivných takzvaně obchodních transakcích, které jsou spojené s leasingovými podvody, úvěrovými podvody. Jeho výpověď působila velmi nevěrohodně, neboť ji často měnil, opravoval," uvedl předseda senátu.

Janeček před soudem uvedl, že výši úplatku vyjednával Blažkovan, který Lučoka znal, protože sám před lety sloužil u policie. Blažkovan, který v hlavním líčení odmítl vypovídat, ale tvrdil, že se dohadování o úplatcích neúčastnil.
Autoři: ,