Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud osvobodil ředitele Ostroje

Česko

OSTRAVA Krajský soud v Ostravě očistil bývalé ředitele strojírenské společnosti Ostroj Opava. Generálního ředitele Josefa Mohylu i obchodního ředitele Stanislava Budirského včera zprostil obžaloby, podle níž měli v letech 1995 až 1997 připravit společnost o téměř 60 milionů korun.

Soud neprokázal vinu ani čtyřem obchodním zástupcům, kterým ředitelé podle obžaloby vypláceli milionové provize za uzavření neuskutečněných obchodních smluv.

Státní zástupce Michal Togner se proti osvobozujícímu rozsudku odvolal. Podle něho ředitelé z firmy odvedli šedesát milionů korun bez protihodnoty.

Bývalí ředitelé měli podle obžaloby bezdůvodně a nepodloženě uzavírat s obchodními zástupci smlouvy, které zajišťovaly Ostroji nové zakázky. Obchodníci ale závazky vůbec nerealizovali a jejich řádné plnění jen předstírali, uvedl na jaře státní zástupce Dušan Táborský. Dodal, že ředitelé tehdy nemuseli nové smlouvy o obchodním zastoupení nebo o konkrétním prodeji důlní techniky uzavírat, protože Ostroj měl dominantní postavení na trhu.

Krajský soud však včera tvrzení obžaloby vyvrátil. Podle soudce Tomáše Tkačíka firma Ostroj neměla v letech 1995 až 1997 na trhu dominantní postavení. „V tuzemsku působila celá řada i zahraničních dodavatelů důlní techniky,“ uvedl soudce. Budirský s Mohylou podle něho ani neuzavírali smlouvy bez důvodu a nepodloženě. „O uzavírání smluv vědělo představenstvo i dozorčí rada Ostroje, námitky neměl ani finanční úřad. Proto se nejednalo o nezákonnou činnost,“ řekl soudce.

Podle soudu nejsou vinni ani obžalovaní Jiří Obračaj, František Pospíšil, Josef Jelínek a Jaroslav Vavroš. „Neprokázalo se, že by svou práci nedělali,“ uvedl soudce. Bývalý generální ředitel společnosti OKD Ivan Dzida podle něho jako důležitý svědek uvedl ve své výpovědi, že obžalovaní muži lobbovali ve prospěch Ostroje. Proces bude pokračovat u vrchního soudu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!