29. ledna 2014 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud osvobodil šéfku Unie porodních asistentek Königsmarkovou

Ústavní soud v Brně zrušil kvůli nedostatku důkazů a pochybnostem o vině rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud v Brně zrušil kvůli nedostatku důkazů a pochybnostem o vině rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou. | foto: ČTK

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 3 zprostil obžaloby prezidentku Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou. Za údajné chyby při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo, původně Königsmarková dostala dvouletý podmíněný trest a zákaz činnosti na pět let.

Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun. Verdikt však kvůli pochybnostem o vině loni v srpnu zrušil Ústavní soud a nařídil, aby byla kauza znovu projednána.

Středeční rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání. "Já se na to dívám pořád stejně. Byl to nespravedlivý soud, ničeho jsem se nedopustila, nic jsem nezanedbala," řekla ve středu po vyhlášení verdiktu Königsmarková. Podle ní chce Unie porodních asistentek vydat k jejímu osvobození prohlášení.

ČTĚTE VÍCE:

Königsmarková podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice. Dítě se začalo dusit. Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel. Pi procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala.

Ústavní soud ale konstatoval, že justice kauzu Königsmarkové sice řešila podrobně, ale přesto se nevypořádala s veškerými specifiky případu. Nález naznačil, že obvodní soud měl ke znaleckému posudku, který obhajoba označila za zaujatý a nejednoznačný, buď obstarat další důkazy, a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch asistentky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz