Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Parkanová je v kauze nákupu letounů CASA nevinná, potvrdil soud

Česko

  11:26
Odvolací soud ve středu zamítl odvolání státního zástupce a potvrdil osvobození bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové a jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka v kauze nákupu letounů CASA. Státní zástupce tvrdil, že jejich vinou byly armádní stroje, které stát nakoupil v roce 2009, předražené. Dvojice to od počátku odmítala.

Nepravomocný rozsudek soudu nižší instance je oba osvobodil už loni v říjnu, státní zástupce se však odvolal. Ve středu Městský soud v Praze zamítl jeho odvolání.

„V žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda,“ konstatovala dnes předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Petra Benešová.

Benešová dále upozornila, že díky obchodu se podařilo české armádě směnit letouny L-159, které „byly prohlášeny za neprodejné, roky stály v hangáru, vynakládalo se na ně mnoho milionů korun, aby nezrezly, nikdo je nechtěl koupit, a když už, tak za směšnou cenu“.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla Vlasta Parkanová v roce 2009 jako tehdejší ministryně obrany v druhé vládě Mirka Topolánka, tehdy už v demisi.

Obžaloba tvrdila, že Parkanová a ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk způsobili státu škodu zhruba 777 milionů korun, protože nenechali zjistit obvyklou cenu strojů. Obvodní soud ale loni dospěl k závěru, že žádná škoda nevznikla.

Státní zástupce žádal pro Parkanovou dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest. Pro oba požadoval také zákazy činnosti.

Staňka vinil ze zneužití pravomoci a z úmyslného porušení povinnosti při správě cizího majetku, Parkanovou ze dvou nedbalostních trestných činů - z maření úkolu veřejného činitele a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. 

Policejní vyšetřování kauzy trvalo šest let, dalších šest let se táhla soudní jednání. Kauza stála Parkanovou její politickou kariéru. Oba obžalovaní vinu od počátku odmítali. Parkanová k soudu nikdy osobně nedorazila, omluvila se i z dnešního odvolacího zasedání. Staněk se naopak důsledně chodil hájit osobně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat