Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud řešil případ nehody kamionu na D46. Řidič měl tři promile, dostal dvouletou podmínku

Česko

  9:44aktualizováno  11:42
Prostějov - Profesionálního řidiče kamionu, který havaroval letos v lednu s 3,5 promile alkoholu v krvi na dálnici D46 u Prostějova, potrestal v pondělí prostějovský soud dvouletým trestem s tříletým podmíněným odkladem. Devětačtyřicetiletý Jiří Hrdlička také pět let nesmí usednout za volant.

Kamiony na dálnici (ilustrační foto). foto: Veronika Krejčí, Lidovky.cz

„Naplnil všechny znaky obecného ohrožení z nedbalosti, vydal lidi v nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví. Vybočoval ze směru své jízdy, ohrožoval i osoby jedoucí v protisměru,“ uvedla soudkyně Ivona Otrubová. Muži původně hrozil trest od šesti měsíců do pěti let. 

„Obžalovaný stojí před soudem poprvé, je to polehčující okolnost, ale musím konstatovat, že jediná. Mám za to, že postačí uložení trestu výchovného,“ doplnila soudkyně. Trest je podle ní vyměřen v první polovině trestní sazby, naopak s dlouhou zkušební dobou a s delším trestem zákazu činnosti.

Jeho nehodě předcházela téměř dvacetikilometrová jízda z Tovačova na Přerovsku. Ve stavu těžké opilosti kličkoval po cestě a při jízdě ohrozil několik vozidel včetně autobusu, nikdo nebyl zraněn. Škoda dosáhla téměř tří milionu korun. Rozsudek je pravomocný.

Řidič byl obžalován z obecného ohrožení z nedbalosti se sazbou šesti měsíců až pět let. Vyšetřovatelé případ nakonec překvalifikovali, původně byl totiž obviněn podle mnohem přísnější právní kvalifikace, a to z obecného ohrožení, kdy mu hrozila sazba tři až osm let.

„Bylo mi zle, proto jsem usnul,“ říká řidič

Nehoda se stala 25. ledna, muž jel z Tovačova přes Bedihošť na Prostějov a po dálnici směrem na Vyškov. „Ve stavu střední až těžké opilosti řídil nákladní soupravy s přívěsem, které převážely betonové panely o hmotnosti 16,6 tun. Nebyl schopen udržet přímý směr jízdy,“ uvedla žalobkyně Olga Jedličková. Řidič nadýchal až 3,5 promile alkoholu.

Na jízdu už před nehodou upozorňovali policii svědci, několikrát totiž podle žalobkyně ohrozil řidiče ve svém směru i protisměru. „Po najetí na dálnici nebyl schopen držet přímý směr, pohyboval se v obou pruzích,“ popsala státní zástupkyně. Jízdu nezvládl zhruba na 20. kilometru dálnice D46, kde vybočil mimo komunikaci a narazil do stromu. Na tachometru měl přitom nejvyšší rychlost 90 kilometrů v hodině. 

Muž z Bystřice pod Hostýnem u soudu uvedl, že šlo o jeho pochybení, popřel však, že by pil před jízdou. Vodky se prý napil až při vjezdu na dálnici, protože mu bylo zle. Předchozí vybočení po cestě přisuzoval vyjetým kolejím. Na dálnici poté usnul, uvedl Hrdlička.

„Důvod, proč jsem usnul, bylo, že mi bylo zle. Když se to stalo, v tom stresu jsem to dopil,“ uvedl řidič. „Bylo to moje pochybení, moje chyba, jsem rád, že se nic nestalo,“ dodal.

U soudu uvedl, že problém s alkoholem nemá, od té doby prý nepije. U soudu však vyšlo najevo, že už byl za jízdu pod vlivem alkoholu trestán a zadržen mu byl řidičský průkaz. Škoda na nákladu byla vyčíslena na 60.000 korun, na soupravě byla škoda 2,4 milionu korun, náklady na vyproštění a odtah dosáhly čtvrt milionu korun. Dalších víc než 200 000 korun činila škoda na svodidlech a zničené vegetaci při nehodě.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...