Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud Pitrovi nový proces nepovolil

Česko

  11:40
PRAHA - Odsouzení podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod nedostali šanci znovu přesvědčovat českou justici o své nevině v případu daňových deliktů, za něž dostali pět let vězení. Městský soud v Praze dnes zamítl jejich žádost o nový proces. Oba muži proti rozhodnutí podali stížnost, a jejich věc tak ještě posoudí Vrchní soud v Praze.

Zleva kontroverzní podnikatelé Miroslav Provod a Tomáš Pitr. V pravo od nich advokát Milan Jungr foto: Marta MyškováČTK

Podnikatelé zatím zůstanou až do pravomocného rozhodnutí Vrchního soudu na svobodě. Městský soud jim povolil odklad výkonu trestu, když dostal nové podklady pro jednání o obnově řízení. Ani nové důkazy ho však nepřesvědčily o tom, že by měl být případ znovu projednán. Podnikatelé jsou přesvědčeni o tom, že v pozadí jsou politické zájmy.

Vývoj kauzy Tomáše Pitra

8. listopadu 2004 - Pitr si spolu většinou obžalovaných vyslechl u pražského městského soudu osvobozující rozsudek. Pouze Romanovského soud poslal do vězení na osm let za to, že v roce 1994 nezaplatil daně z obchodů, které uzavřel s Pitrem a Provodem.

3. května 2005
- Pražský vrchní soud rozsudek nižší instance zrušil a vrátil věc k novému projednání. Městský soud podle předsedy odvolacího senátu nevěnoval dostatečnou pozornost nepřímým důkazům.

29. listopadu 2005 - Městský soud v Praze odsoudil Pitra za daňový delikt k 8,5 roku vězení, Provodovi vyměřil devítiletý trest. Na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty se v roce 1994 podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun. Oba se odvolali. K trestům od čtyř let do 8,5 roku byli odsouzeni i zbylí tři muži. Všichni dohromady měli poškodit stát o více než 50 milionů korun.

23. prosince 2005 - Soud vydal na Pitra zatykač. Civilní rozvědka totiž soudu předala informaci, že se chystá utéct za hranice. Pitr ale byl v té době už na dovolené v Alpách. Soudu vzkázal, že se utéct nechystá. Řekl tehdy, že se zřejmě stal součástí hry zpravodajských služeb.

5. ledna 2006 - Pitr se dostavil k pražskému městskému soudu. Ten jej ponechal na svobodě. Soudce přijal Pitrovy záruky, že před trestním stíháním neuprchne, a souhlasil s kaucí ve výši 15 milionů korun.

5. června 2006 - Vrchní soud v Praze Pitrovi uložil za daňové delikty z roku 1994 trest odnětí svobody v délce pěti let, týž verdikt si vyslechl i Provod. Rozsudek je pravomocný. Soud vynesl odsuzující rozsudky i nad zbývajícími obžalovanými. Podle verdiktu pětice obžalovaných s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudu ošidila o 51 milionů korun.

8. srpna 2006 - Pitr požádal o obnovu procesu, jeho obhájce navrhl nové důkazy.

6. září 2006 - Pitr požádal o odklad nástupu trestu kvůli narození dítěte, soud žádost zamítl.

5. října 2006 - Pitr měl nastoupit do vězení, ale těsně před tímto datem byl hospitalizován, údajně kvůli vyhřezlé ploténce. Jeho advokátka požádala o odklad trestu ze zdravotních důvodů.

18. října 2006 - Pražský městský soud Pitrovi odložil nástup k výkonu trestu. Vězeňští lékaři sice dospěli k závěru, že jeho zdravotní stav výkon trestu umožňuje, soud ale nevyloučil, že Pitr má šanci uspět s návrhem na obnovu procesu.

20. prosince 2006 - Městský soud v Praze Pitrovu a Provodovu žádost o nový proces v případu daňových deliktů zamítl.

Provod údajně získal informace, že u soudu byl kvůli tomu v neprospěch stíhaných intervenovat bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák. Pravdu se veřejnost podle něho dozví, až bude jednou ustaven "úřad pro vyšetřování zločinů ODS a ČSSD". Předseda senátu Petr Novák ale spekulace o politickém ovlivňování případu popřel a řekl, že s Randákem se nesetkal.

Doklady jsou prý jen "torzem účetnictví"
Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Ve dvanáct let starém případu byl počátkem června s Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní.

Podnikatelé sice od počátku vinu odmítali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun. V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek.

V žádosti o obnovu řízení se jako nové důkazy objevily harddisky z počítačů s účetnictvím firmy Centrum, v níž kdysi Pitr působil. Údaje se ale kriminalistickým expertům podařilo získat jen z jednoho. Znalec Jindřich Hlavatý se pozastavil nad tím, že vytvoření jednoho záznamového disku bylo datováno rokem 2007. Toho ale lze dosáhnout změnou systémového data počítače.

Znalec v oboru ekonomie Ivan Rajda uvedl, že zaznamenané údaje jsou jen torzem účetnictví, z něhož nelze dovodit, zda byl uplatňován nárok na vrácení DPH. V účetnictví podle něho ale byly závady a nesrovnalosti v datování.

Pracovnice finančního úřadu Zdeňka Císařová dnes vypověděla, že ve firmě Centrum před 12 lety ověřovala některé účetní operace a finanční zdroje. V nynějších datech jsou ale podle ní ve srovnání s tehdejším stavem nesrovnalosti. Tehdejší likvidátor firmy Milan Jungr i Pitr ale popírají, že s ní tehdy vůbec jednali nebo jí poskytli účetní doklady.

Soud dnes rovněž citoval dopis dalšího z odsouzených, uprchlého podnikatele Vratislava Romanovského, který tvrdí, že do Austrálie ho uklidili Pitrovi lidé. Sám se cítí jako oběť, ale přijet do ČR nechce, protože je na něho vydán zatykač. Podle Pitra lže, připadá mu také podezřelé, že dopis přišel 14 dní před rozhodováním soudu o obnově.

S Pitrem a Provodem byl za daňové delikty odsouzen k pěti letům také majitel karlovarského golfového areálu Jiří Syrovátka. Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest.

Autoři: ,