Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud porušil svobodu projevu ČT

Česko

  10:54
PRAHA - Vrchní soud nařídil České televizi omluvu, podle Ústavního soudu tím ale porušil právo na svobodu projevu. Televize uvedla, že soudkyně Stanislava Píchová působila v komunistické justici, ta dlouhou dobu žádala za toto tvrzení omluvu.

Kvůli ČT vznikne "elektronický soud". foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle soudkyně Elišky Wagnerové byla většina informací uvedených v reportáži pravdivá.  "Je-li nezávislost soudní moci hájena jako nezbytná podmínka fungování justice, musí být z druhé strany umožněna veřejná kontrola soudní moci, a to i ochranou svobody projevu," uvedla Wagnerová. Lidé pak podle ní mají kvůli předvídatelnosti rozhodování soudců právo znát jejich profesní minulost.

Česká televize odvysílala reportáž, ve které mimo jiné uvedla, že Píchová před listopadem 1989 patřila do úzké skupiny soudců určených k rozhodování v politických procesech. Soudila například chartisty nebo členy Jazzové sekce, některé verdikty prý odporovaly i tehdejším zákonům. 

Redaktorka zaujala publicistka názor, že justice se měla po roce 1989 od podobných lidí očistit. "Česká televize vítá dnešní rozhodnutí soudu zejména s ohledem na to, že potvrdil právo na svobodu projevu. Autorce reportáže Šárce Weberové se tak dostalo morální satisfakce," uvedl mluvčí ČT Martin Krafl.

Píchová dlouho žádala omluvu neúspěšně, nakonec jí v roce 2002 vyhověl Krajský soud v Praze, jehož verdikt o dva roky později s menší změnou potvrdil i tamější vrchní soud, který se bude muset případem znovu zabývat. Je přitom vázán právním názorem Ústavního soudu.

Česká televize se podle mluvčího Martina Krafla již ve vysílání omluvila, dosud se prý s Píchovou soudí o finanční satisfakci. Weberová, která reportáž připravila jako externistka, měla ve sporu postavení vedlejší účastnice řízení, které ji opravňovalo podat ústavní stížnost.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...