25. října 2017 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud poslal Dbalého na pozorování do ústavu. Není si jist jeho duševním stavem

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | foto: Petr TopičMAFRA

Pražský městský soud poslal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého do zdravotnického ústavu kvůli vyšetření duševního stavu. Usnesení není pravomocné. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Dbalý si v minulosti sám stěžoval na psychické problémy, kvůli nimž nemohlo pokračovat hlavní líčení v kauze údajné korupce při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů.

„Příslušný trestní senát rozhodl při neveřejném zasedání ve věci obžalovaného Dbalého tak, že nařídil pozorování obžalovaného ve zdravotnickém ústavu. Své rozhodnutí soud opřel o vyjádření znalců, podle nichž nelze jinak učinit spolehlivé diagnostické závěry o duševním stavu obžalovaného,“ sdělila mluvčí.

„Pozorování ve zdravotnickém ústavu může podle trestního řádu trvat až dva měsíce, přičemž na odůvodněnou žádost znalců může soud tuto lhůtu prodloužit, nikoli však více než o jeden měsíc,“ doplnila.

Dbalý proti usnesení senátu soudkyně Silvie Slepičkové podal v pondělí stížnost, která má odkladný účinek. O jeho nuceném umístění do ústavu tak bude rozhodovat ještě pražský vrchní soud.

Hlavní líčení v první větvi kauz Nemocnice Na Homolce, kterým se soud zabývá od loňského ledna a které mělo pokračovat v říjnu a listopadu, je proto nyní odročeno na neurčito. Dbalý trvá na své osobní účasti u jednání.

Při zadávání nákupu gama nože a zakázky na digitalizaci chorobopisů získal Dbalý podle obžaloby na úplatcích přes 27 milionů korun. Svou vinu u soudu popřel, státní zástupce podle něj „bezostyšně lže“. Bývalý ředitel kritizuje mimo jiné to, že obžaloba vychází z poznámek v jeho deníku, který označil za fiktivní umělecké dílo o životě v lékařském prostředí.

U pražského městského soudu je také další obžaloba na Dbalého, která se týká mimo jiné poradenských tendrů nemocnice. Hlavní líčení zatím nemohlo začít, rovněž kvůli zdravotnímu stavu obžalovaného.

Policie nedávno ukončila vyšetřování třetí kauzy Nemocnice Na Homolce, která zahrnuje údajnou korupci v souvislosti s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie a dalšími tendry. Obviněný Dbalý byl kvůli urychlení věci vyloučen k samostatnému řízení, s čímž nesouhlasí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz