Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud poslal exposlance Wolfa na pět let do vězení za zneužívání dotací

Česko

  9:16aktualizováno  11:24
OSTRAVA - Ostravský krajský soud dnes poslal exposlance Petra Wolfa za zneužití státní dotace do vězení na pět let. Jeho manželce udělil podmínečný dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky.

Exposlanec Petr Wolf (ČSSD) s manželkou Hanou (vlevo) u Ostravského krajského soudu foto: ČTK

Navíc soud rozhodl o souhrnném peněžitém trestu, podle kterého Wolfovi mají zaplatit 1,2 milionu korun. Wolf, jenž má z této částky uhradit milion, ale od počátku obvinění odmítá. V písemném prohlášení se už dříve označil za obětního beránka.

Rozsudek ještě není pravomocný a kauzou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Wolf i Wolfová se hned v soudní síni odvolali. Státní zástupce Dušan Táborský si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Exposlanec Petr Wolf (ČSSD) přichází k vynesení rozsudku u ostravského krajského soudu, který ho poslal 27. ledna za zneužití státní dotace do vězení na pět let.

Podle soudu Wolf a později i jeho manželka podvedli ministerstvo životního prostředí. V rámci programu na podporu vědy a výzkumu jejich firma UT 2002 žádala dotace na dva projekty. Zabývaly se například ochranou přírody, krajiny či nakládáním s odpady. Dotace podle soudu nakonec firma získala jen na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací.

V žádostech například Wolf podle soudce Miroslava Muchy uváděl, že se na projektech budou podílet moravskoslezské a polské vysoké školy. Ani jednu ale podle výsledků dokazování neoslovil. Jako spolupracovníky uváděl další experty. Někteří jej odmítli, jiní spolupracovali okrajově. Další o tom nevěděli vůbec.

Wolfovi podváděli s penězi a falšovali účetnictví

Takto na dva projekty manželský pár v letech 2005 až 2007 čerpal 11 milionů korun. Podle rozsudku Wolf a jeho manželka podváděli i při nakládání se svěřenými penězi a falšovali účetnictví. Propláceli si náklady za dovolené a zahraniční cesty, které s výzkumy vůbec nesouvisely. Statisíce podle účetnictví dali neexistující společnosti za konzultace.

Podle účetnictví auta Wolfa a jeho ženy ujela za dva roky absurdně mnoho kilometrů. Vysoké částky platil Wolf i kamarádovi za půjčení auta. Měl jej dva dny, za které podle účetnictví ujel 56 000 kilometrů.

Exposlanec Petr Wolf s manželkou Hanou po vynesení rozsudku u Ostravského krajského soudu

Policie Wolfa obvinila v listopadu 2009, poté co ho vydala sněmovna k trestnímu stíhání. Později byla obviněna i jeho žena. Obžaloba Wolfa vinila z předkládání nepravdivých údajů ministerstvu životního prostředí. Údajně vyhotovoval zkreslené a nepravdivé závěrečné zprávy.

Wolfová v přípravném řízení ani u soudu nevypovídala. V době procesu se jen vyjadřovala k důkazům. "Z jejích slov je jasné, že popírá úmysl spáchat trestný čin," řekl soudce. Z toho jej ale podle Muchy usvědčil její manžel.

"Můžeme říct, že ji moc nepomohl," řekl předseda senátu. Wolf řekl, že jeho manželka věděla o všem, co se v souvislosti s projekty dělo.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani bývalý poslanec za ČSSD, který se stal později loajálním k Topolánkově vládě, před soudem nevypovídal. Senátu jen předal dokument, kde se k případu vyjádřil. V něm se označil za obětního beránka či nepohodlného poslance, který musel být pro své postoje a skutky odstraněn. "Celá kauza je politicky motivovaná," napsal Wolf s tím, že je oběť přinesená na oltář ve jménu boje proti korupci.

Soudce Mucha to odmítl. "Když někdo účtuje 100 000 korun neexistující firmě a proplácí si neuskutečněné cesty, není na tom nic politického. Podle nás jde o běžnou kriminální činnost," uvedl s tím, že soud nemá pochybnosti o vině obžalovaných. "Vše máme podloženo důkazy," řekl.

Ministerští úředníci se nechovali profesionálně, řekl soudce

Při zdůvodnění rozsudku se dotkl i toho, že část viny nesou ministerští úředníci, kteří byli příliš benevolentní. "Jejich činnost nebyla na tak vysoké profesionální úrovni, jak bychom si představovali. Bylo to dáno i tím, že neměli dost času," řekl soudce. A nedostatečných kontrolních mechanismů Wolf zneužil.

Mladá fronta Dnes podotkla, že se Wolfovi v roce 2008 vyplatilo, když přešel od ČSSD do vládního tábora, kde hlasoval s tehdejší Topolánkovou vládou. Wolfova firma UT 2002 pak nemusela mnohamilionovou dotaci, kterou podle dnešního rozsudku ostravského krajského soudu zneužila, vrátit.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat