Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud poslal muže z Březinova lihového gangu na devět let do vězení, dalšího zprostil obžaloby

Obžalovaný Tomáš Pantlík (uprostřed) u krajského soudu v Olomouci před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Tomáš Pantlík (uprostřed) u krajského soudu v Olomouci před... | foto: ČTK

Olomouc Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výši 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby.

Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat podle obhájce i Kovářík, který u rozsudku nebyl.

Podle soudce Eduarda Ondráška Kovářík o trestné činnosti Březiny věděl a aktivně se toho účastnil. Trest si odpyká v mírnějším typu věznice s ohledem na dosavadní bezúhonnost. „Trest je přiměřený, jde o organizovanou zločineckou skupinu. Pan Kovářík byl ve vyšší pozici v této skupině, byl v původní partě lidí, kteří tuto trestnou činnost rozjeli,“ uvedl soudce.

Tomáš Pantlík vychází ze soudní síně krajského soudu v Olomouci.
Obžalovaný Tomáš Pantlík u krajského soudu v Olomouci před vynesením rozsudku v...

Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala původně osm obžalovaných, kromě Pantlíka byli všichni členy organizované zločinecké skupiny. Zbylých šest již bylo původně pravomocně potrestáno v červnu 2017. Nejvyšší trest dostal Březina, za daňový únik 5,6 miliardy korun si odpykává 13 let vězení. Kováříkovi v úterý soud uložil stejný trest jako minule. Pantlík poprvé dostal podmíněný trest, podle soudu však po vrácení případu žádné nové důkazy o jeho vině nepřibyly.

Kovářík, který v úterý u soudu nebyl, dostal trest i za starší část této kauzy, která byla původně zastavena kvůli promlčení. Na základě dovolání žalobce ji ale vrátil Nejvyšší soud. Šlo o čištění lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001, který měl sloužit k nelegální výrobě alkoholu. Do skladů v Ostravě Mariánských Horách nechal Radek Březina denaturovaný líh navážet až čtyřikrát týdně. Tajným potrubím byl přečerpáván do vedlejší Likérky Daněk. Odtud pak byl vyčištěný a zbavený příměsí odvážen odběratelům bez zaplacení spotřební daně. Soud uvedl množství 1,3 milionu litrů lihu.

Kovářík je souzen i za druhou část kauzy z let 2004 až 2013, kdy se podle soudu jako správce a řídící osoba ostravského areálu podílel na ukrytí nelegálního lihu v tajných nádržích, které zde nechal Radek Březina vybudovat. Kovářík po celou dobu popíral, že by se na nelegální činnosti podílel. „Odvolání určitě podáme. Rozsudek je víceméně kopií původního rozsudku, výtky, které vrchní soud k němu měl, stále trvají,“ uvedl obhájce Kováříka Richard Frommer. Naopak žalobce byl s rozhodnutím v jeho případě spokojen, a to s vinou i trestem.

V případě Pantlíka šlo podle žalobce o okrajovou postavu, je ale přesvědčen, že se snažil Březinovu trestnou činnost zakrýt. „Nemohu souhlasit s tím, že jeho jednání bylo zcela beztrestné, proto jsem si podal odvolání přímo do protokolu,“ uvedl státní zástupce Miroslav Stoklásek. V září 2012, kdy policisté na Březinův tajný sklad v bývalých olomouckých sladovnách narazili, se podle obžaloby snažil Pantlík oddálit otevření skladu, aby umožnil zametení stop. Podle soudce Ondráška však o tom nejsou důkazy. „Nikdo nepředložil žádné další důkazy, doplnění dokazování nenavrhla ani obžaloba,“ dodal soudce. Případem obou obžalovaných se tak bude ještě zabývat olomoucký vrchní soud.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...