Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
3. února 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud posvětil prodej Dbalého tří aut za 1,7 milionu. Kupec však není

Vladimír Dbalý v době, kdy šéfoval Nemocnici Na Homolce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý v době, kdy šéfoval Nemocnici Na Homolce. | foto: ČTK

PRAHA Vladimír Dbalý stíhaný kvůli korupci se s manželkou může rozloučit s jejich třemi vozy. Ani jeden totiž neuspěli se stížností proti rozhodnutí žalobce zabavená auta prodat, aby neztrácela na ceně. Vrchní soud v Praze smetl jejich námitky. Navzdory tomu Audi Q7, Škoda Citigo ani Toyota RAV 4 nemají nové majitele. V případě prvních dvou se nepřihlásili zájemci, v případě posledního jediný.

Trojici vozů se státní zástupce Zdeněk Matula rozhodl prodat koncem loňského října. Lékař s manželkou se ale bránili a podali stížnost. Argumentovali, že vozy patří do jejich společného jmění a krok státního zástupce je nezákonný stejně jako Dbalého trestní stíhání.

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak předseda rozhodujícího senátu Vrchního soudu v Praze Josef Mazák jejich argumentaci v usnesení z loňského listopadu, které má server Lidovky.cz k dispozici, rozcupoval. „Překážkou rozhodnutí o prodeji zajištěných věcí není to, že jde o věci patřící do společného jmění manželů. Nesporné také je, že uvedené automobily přes řádný výkon jejich správy výrazným způsobem ztrácejí svoji cenu, jak vyplývá i z odborného vyjádření znalce,“ napsal.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Jak již server Lidovky.cz informoval, soudní znalec spočítal aktuální hodnotu vozidel na 1,7 milionu. Během dvou let by z ní však ztratila 350 tisíc korun. „Je skutečností, že prodej hodnotných věcí z majetku obviněného v době teprve probíhajícího přípravného řízení je závažným zásahem do jeho práv. Jde však o zásah vyplývající ze zákona,“ konstatoval Mazák.

Dbalého zřejmě nepotěšila ani reakce na jeho argument týkající se nezákonnosti stíhání a zabavení věcí. „Důvody trestního stíhání i důvody zajištění majetku k případnému výkonu trestu propadnutí majetku v mezidobí spíše zesílily. I nadále platí, že obviněný je stíhán pro trestný čin, za který je vzhledem k jeho povaze a závažnosti a vzhledem k poměrům obviněného třeba očekávat uložení trestu propadnutí majetku, a je obava, že výkon tohoto trestu bude zmařen nebo ztížen,“ míní soudce. Usnesení redakce uveřejňuje v plném znění.

Prodeji vozidel už tak nestojí nic v cestě, jak serveru Lidovky.cz potvrdil Matula. „Usnesení o prodeji vozidel již nabylo právní moci,“ uvedl. I přes to však zatím ani jeden vůz nenašel nového majitele.

„Do výběrových řízení k automobilům Audi Q7 a Škoda Citigo se nikdo nepřihlásil. O třetí osobní automobil, Toyotu RAV 4, projevil zájem jediný člověk. Výběrové řízení však nebylo ukončeno,“ informoval server Lidovky.cz mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavel Hortig. O dalším postupu tak podle něj bude muset rozhodnout Vrchní státní zastupitelství.

Dbalý by měl již brzo být obžalován kvůli dvěma tendrům z doby, kdy vedl Nemocnici Na Homolce: nákup gama nože a digitalizaci chorobopisů. Elitnímu špitálu podle detektivů svým jednáním společně s dalšími obviněnými způsobil škodu skoro 62 milionů korun.

Nemocnice se nedávno připojila jako poškozená o její náhradu. Požaduje přesně 61,6 milionů korun - 56 milionů za digitalizaci chorobopisů a 5,6 milionů kvůli gama noži. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...