Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud potrestal tříměsíčním vězením úřednice, díky nimž Czerninové získali zpět majetek

Česko

  17:57
Praha - Městský soud v Praze pravomocně potrestal dvě bývalé pražské úřednice, díky nimž potomci hraběnky Josefiny Czerninové získali v restitucích zpět rozsáhlý majetek. Uvedla to ve čtvrtek na svém webu Česká televize (ČT). Úřednice vydaly osvědčení o československém občanství Czerninové.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Potomci hraběnky pak mohli na základě rozhodnutí o občanství uplatnit restituční nároky. Soud potvrdil úřednicím trest tři měsíce vězení s podmínečným odkladem na jeden rok.

Projednávání kauzy trvalo několik let, protože pražské soudy úřednice opakovaně osvobodily. Nejvyšší státní zastupitelství ale třikrát uspělo s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti osvobozujícím verdiktům. Naposledy loni v dubnu Obvodní soud pro Prahu 1 ženy potrestal podmíněnými tresty, městský soud verdikt zrušil, ale Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kauzu městskému soudu v červenci opět vrátil. Městský soud poté podmíněné tresty potvrdil.

Czerninová, která pocházela z rodu Schwarzenbergů, opustila v roce 1945 Československo. Benešovy dekrety pak její rodinu připravily o majetek. Potrestané úřednice - bývalá vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy a někdejší hlavní městská matrikářka v Praze - vydaly v roce 1999 rozhodnutí, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československa. Potomkům hraběnky následně pozemkové úřady na základě potvrzení občanství Czerninové vydaly miliony čtverečních metrů lesů a další nemovitosti.

Policie se rozhodnutím o občanství Czerninové začala zabývat v roce 2013. Žalobci pak úřednicím vytkli, že změnily původní negativní rozhodnutí matriky Prahy 1 bez zjištění přesného a úplného stavu věci a ignorovaly některé dostupné dokumenty.

Potomci Josefiny Czerninové usilovali také o vrácení majetku po jejím manželovi, Eugenu Czerninovi. Pro případnou restituci bylo podstatné to, jestli Czernin, který zemřel v roce 1955 v Rakousku, měl po válce nárok na uchování československého občanství. Ministr vnitra v roce 2005 žádost o zachování občanství zamítl.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat