Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud potrestal tříměsíčním vězením úřednice, díky nimž Czerninové získali zpět majetek

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha  Městský soud v Praze pravomocně potrestal dvě bývalé pražské úřednice, díky nimž potomci hraběnky Josefiny Czerninové získali v restitucích zpět rozsáhlý majetek. Uvedla to ve čtvrtek na svém webu Česká televize (ČT). Úřednice vydaly osvědčení o československém občanství Czerninové.

Potomci hraběnky pak mohli na základě rozhodnutí o občanství uplatnit restituční nároky. Soud potvrdil úřednicím trest tři měsíce vězení s podmínečným odkladem na jeden rok.

Projednávání kauzy trvalo několik let, protože pražské soudy úřednice opakovaně osvobodily. Nejvyšší státní zastupitelství ale třikrát uspělo s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti osvobozujícím verdiktům. Naposledy loni v dubnu Obvodní soud pro Prahu 1 ženy potrestal podmíněnými tresty, městský soud verdikt zrušil, ale Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kauzu městskému soudu v červenci opět vrátil. Městský soud poté podmíněné tresty potvrdil.

Czerninová, která pocházela z rodu Schwarzenbergů, opustila v roce 1945 Československo. Benešovy dekrety pak její rodinu připravily o majetek. Potrestané úřednice - bývalá vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy a někdejší hlavní městská matrikářka v Praze - vydaly v roce 1999 rozhodnutí, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československa. Potomkům hraběnky následně pozemkové úřady na základě potvrzení občanství Czerninové vydaly miliony čtverečních metrů lesů a další nemovitosti.

Policie se rozhodnutím o občanství Czerninové začala zabývat v roce 2013. Žalobci pak úřednicím vytkli, že změnily původní negativní rozhodnutí matriky Prahy 1 bez zjištění přesného a úplného stavu věci a ignorovaly některé dostupné dokumenty.

Potomci Josefiny Czerninové usilovali také o vrácení majetku po jejím manželovi, Eugenu Czerninovi. Pro případnou restituci bylo podstatné to, jestli Czernin, který zemřel v roce 1955 v Rakousku, měl po válce nárok na uchování československého občanství. Ministr vnitra v roce 2005 žádost o zachování občanství zamítl.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...