Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud potrestal tříměsíčním vězením úřednice, díky nimž Czerninové získali zpět majetek

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha  Městský soud v Praze pravomocně potrestal dvě bývalé pražské úřednice, díky nimž potomci hraběnky Josefiny Czerninové získali v restitucích zpět rozsáhlý majetek. Uvedla to ve čtvrtek na svém webu Česká televize (ČT). Úřednice vydaly osvědčení o československém občanství Czerninové.

Potomci hraběnky pak mohli na základě rozhodnutí o občanství uplatnit restituční nároky. Soud potvrdil úřednicím trest tři měsíce vězení s podmínečným odkladem na jeden rok.

Projednávání kauzy trvalo několik let, protože pražské soudy úřednice opakovaně osvobodily. Nejvyšší státní zastupitelství ale třikrát uspělo s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti osvobozujícím verdiktům. Naposledy loni v dubnu Obvodní soud pro Prahu 1 ženy potrestal podmíněnými tresty, městský soud verdikt zrušil, ale Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kauzu městskému soudu v červenci opět vrátil. Městský soud poté podmíněné tresty potvrdil.

Czerninová, která pocházela z rodu Schwarzenbergů, opustila v roce 1945 Československo. Benešovy dekrety pak její rodinu připravily o majetek. Potrestané úřednice - bývalá vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy a někdejší hlavní městská matrikářka v Praze - vydaly v roce 1999 rozhodnutí, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československa. Potomkům hraběnky následně pozemkové úřady na základě potvrzení občanství Czerninové vydaly miliony čtverečních metrů lesů a další nemovitosti.

Policie se rozhodnutím o občanství Czerninové začala zabývat v roce 2013. Žalobci pak úřednicím vytkli, že změnily původní negativní rozhodnutí matriky Prahy 1 bez zjištění přesného a úplného stavu věci a ignorovaly některé dostupné dokumenty.

Potomci Josefiny Czerninové usilovali také o vrácení majetku po jejím manželovi, Eugenu Czerninovi. Pro případnou restituci bylo podstatné to, jestli Czernin, který zemřel v roce 1955 v Rakousku, měl po válce nárok na uchování československého občanství. Ministr vnitra v roce 2005 žádost o zachování občanství zamítl.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...