Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud potvrdil 8,5 roku vězení za divokou honičku na drogách z Prahy do Plzně

Havarované policejní auto při honičce z Prahy do Plzně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havarované policejní auto při honičce z Prahy do Plzně. | foto: iDNES.tv

PRAHA Pražský vrchní soud potvrdil 8,5 roku vězení a pětiletý zákaz řízení Pavlu Hambergerovi, který pod vlivem pervitinu ujížděl před policisty autem z Prahy až do Plzně. Zamítl odvolání jak obžalovaného, tak i státního zástupce, jenž požadoval přísnější trest. Verdikt, podle nějž musí Hamberger navíc zaplatit pojišťovnám náhradu škody ve výši 130.000 korun, je pravomocný.

Muž měl zakázáno řídit už v době policejní honičky, v autě navíc vezl léky určené na výrobu drog. Devětadvacetiletý Hamberger spáchal svou jízdou trestné činy obecné ohrožení, násilí proti úřední osobě, maření výkonu úředního rozhodnutí, přechovávání drog a nedovolená výroba drog. Hrozilo mu až desetileté odnětí svobody.

„Pokud nedošlo k závažnějšímu následku, tak to nebylo zásluhou obžalovaného, ale dílem náhody a obratných reakcí účastníků dopravního provozu,“ konstatoval soudce. „Svým jednáním porušil v podstatě všechna pravidla silničního provozu,“ doplnil. Připomněl také, že právní řád považuje auto za zbraň už od roku 1923.

Pozornost pražských strážníků upoutal Hamberger 11. ledna 2014, když v Holešovicích, údajně omylem, projel zákaz vjezdu. Řídil mazdu, ke které neměl doklady a kterou opatřil falešnou lucemburskou poznávací značkou. Na policejní výzvu nezastavil.

Následovala riskantní padesátiminutová jízda nejprve ulicemi hlavního města, poté po dálnici D5. Honička skončila až v areálu plzeňské nemocnice, kde postřelený řidič zastavil.

Chtěl se vyhnout stíhání

Při své agresivní jízdě Hamberger projížděl za plného provozu křižovatky na červenou, vjížděl do protisměru a kličkoval mezi ostatními auty, která musela prudce brzdit. Na dálnici způsobil srážku policejních vozů a ujížděl rychlostí až 200 kilometrů za hodinu.

U soudu odmítl, že ohrožoval policisty. Ujet se prý rozhodl, protože se chtěl vyhnout trestnímu stíhání a bál se policejního násilí při zatýkání.

Vyučený kuchař měl před dnešním rozhodnutím 11 záznamů v českém rejstříku trestů, naposledy ho loni za drogový delikt potrestal soud v italském Udine. Nyní si ve vězení odpykává trest za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...