22. října 2012 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud potvrdil jmenování Kužela rozhodcem v kauze Diag Human

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

PRAHA Odvolací Vrchní soud v Praze potvrdil jmenování prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela rozhodcem v kauze Diag Human. Verdikt je pravomocný, lze proti němu pouze v případě právních závad podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Diag Human vede s českým státem arbitrážní spor, požaduje několikamiliardové odškodnění za údajně překažený obchod s krevní plazmou.

Soudkyně Yvona Svobodová uvedla, že podle ní předchozí instance vyvodila při jmenování Kužela správné závěry. Advokátka firmy Iva Duchoňová namítala, že je Kužel podjatý kvůli členství v ODS a nemůže nezávisle rozhodovat. Navrhovala také jeho výslech a zmínila, že v rozhodčím spisu údajně chybí důležitý dokument. Soudkyně ale její návrhy zamítla.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nezabýváme se obsahově tou věcí, ale jenom tím, aby byla možnost přezkoumat rozhodčí nález a aby zde byli jmenováni rozhodci," dodala Svobodová.

Advokátka uvedla, že ji dnešní verdikt nepřekvapil. "O důvod víc, proč jsme se vymanili z jurisdikce českých soudů a uchýlili se k dalším postupům v zahraničí. Zdejší soudy nejsou schopny rozhodovat nestranně a vyhovují pouze exekutivě. Postup k Evropskému soudu pro lidská práva už je v běhu," dodala právnička.

Soud se zabýval odvoláním společnosti Diag Human proti rozsudku pražského městského soudu z loňského listopadu, který jmenoval Kužela jedním z rozhodců ve sporu firmy s Českou republikou. Rozhodčí senát by měl přezkoumávat nález z roku 2008, který společnosti přiřkl odškodnění přes osm miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou. Soud tak vyhověl ČR, která Kužela na pozici arbitra navrhovala.

V přezkumném senátu měl původně zasednout jeden člen jmenovaný ČR, jeden firmou a jeden soudem. V listopadu 2008 byli jako rozhodci určeni tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl za stát, švýcarský právník Damian Della Ca za Diag Human a Kužel jmenovaný Obvodním soudem pro Prahu 6. V současnosti ale zůstává jediným nesporným arbitrem Kindl.

S prezidentem Hospodářské komory totiž nesouhlasil Diag Human a Nejvyšší soud vyhověl jeho stížnosti. Uvedl, že o návrhu na ustavení Kužela rozhodcem má znovu rozhodnout pražský městský soud. Kvůli pochybám o nezaujatosti ostatních arbitrů opustil senát v březnu 2010 i Della Ca, firma na jeho místo jmenovala jeho krajana Maxe Baumanna.

Podle soudů ale Baumann není platně jmenovaným členem senátu. Rozhodčí smlouva totiž údajně neupravuje možnost dodatečně ustavit rozhodce jednou stranou poté, co sám rezignoval. Firma se prý měla obrátit na soud, což neučinila. Soud letos naopak jmenoval na návrh ČR dalším arbitrem ekonoma Jiřího Schwarze. Verdikt zatím není pravomocný, protože se proti němu firma také odvolala.

Česko a Diag Human se spolu zatím také neshodly na tom, zda by se rozhodčí nález z roku 2008 měl vůbec přezkoumávat. Firma tvrdí, že je toto rozhodnutí již pravomocné, protože se za stát odvolali lidé, kteří k tomu neměli pravomoc. Chce proto vyplatit přiznanou částku, která podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Jana Kalvody již činí více než deset miliard korun. Česko nesouhlasí, spor prý zatím uzavřen není.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.