Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Soud potvrdil muži z Ostravy za poskytnutí smrtící drogy bezdomovci osm let

Lukáš Masný z Ostravy stanul 11. června 2020 před senátem Vrchního soudu v Ostravě, který mu potvrdil osm let za poskytnutí syntetické drogy jeho známému, který zemřel. Případ má souvislost se sériemi otrav v Ostravě po požití syntetické drogy v září 2018. foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek potvrdil Lukáši Masnému z Ostravy osm let za poskytnutí syntetické drogy jeho známému, dvaatřicetiletému bezdomovci. Šlo o nebezpečný syntetický kanabinoid, kvůli kterému se od září 2018 v regionu přiotrávilo 24 lidí, dva muži po jeho požití zemřeli.
  10:29

Policie kvůli tomu obvinila dvě desítky lidí. V přímém ohrožení života byl i Masný, kterého se však lékařům podařilo zachránit. Masný vinu popíral, tvrdil, že drogu naopak dostal on od svého známého. Soud však jeho odvolání zamítl.

Tragická události se stala v září 2018 v Komenského sadech v centru Ostravy. Podle obžaloby Masný společně s kamarádem pili alkohol. Drogu si vzali z plastového sáčku. Mysleli, že jde o konopí, ve skutečnosti šlo o syntetickou drogu. Sáček s hmotou za účelem inhalace předal Masný podle soudu kamarádovi a zapálenou hmotu poté společně kouřili. Kamarád Masného po aplikaci utrpěl těžký otok plic a mozku, kvůli čemuž i přes odbornou pomoc zemřel. Po požití zkolaboval i Masný, podařilo se ho však zachránit.

Policie v souvislosti s předloňskou sérií otrav syntetickou drogou v Moravskoslezském kraji obvinila dvě desítky lidí. Drogou se od září 2018 v regionu přiotrávilo 24 lidí, dva muži po jejím požití zemřeli. Poslední případ otravy se objevil loni v květnu. Syntetické drogy pocházejí zřejmě z Polska. V Ostravě se podle kriminalistů balíčků někdo zbavil v souvislosti se zákazem syntetických drog v Polsku. Přibližně 1000 balíčků syntetické drogy našla v Ostravě v kontejneru na komunální odpad bezdomovkyně. Prostřednictvím jejího syna se začaly dávky šířit mezi další bezdomovce.

Nebezpečná droga vypadá jako sušená rostlinná hmota podobná nadrcené marihuaně nebo rostlinnému koření. Podle policie jde o sušenou hmotu, která je drogou napuštěna. Má bylinné aroma, je ale cítit výrazně jinak než konopí. Látky uživatelé nejčastěji kouří. Substance se ale vyskytují i v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za jiné drogy, třeba pervitin či extáze. Podle policie jsou nebezpečné hlavně v kombinaci s alkoholem.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...