14. března 2013 15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud potvrdil Smetanovi podmínku za vyhýbaní se vězení

Roman Smetana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana | foto: ČTK

OLOMOUC Olomoucký krajský soud potvrdil tříměsíční podmíněný trest bývalému řidiči MHD Romanu Smetanovi za to, že se vyhýbal vězení. Zamítl tak odvolání státního zástupce, který požadoval trest nepodmíněný. Smetana měl nastoupit do vězení proto, že odmítl vykonat obecně prospěšné práce, které mu soudy uložily za pomalování plakátů politiků. Svůj stodenní trest si nakonec odpykal.

"Neztotožňujeme se s názorem, že by se jednalo o takové jednání, aby bylo nutné jej potrestat trestem nepodmíněným," uvedl soudce krajského soudu Jaroslav Malátek. Trest mu soudci podmíněně odložili na zkušební dobu 14 měsíců. Původně mu hrozily až dva roky vězení. Podle soudců k jeho hodnocení přispěly mimo jiné i pozitivní zprávy o jeho chování z věznic, kde si svůj stodenní trest odpykával.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle soudce to však pro jednatřicetiletého Smetanu znamená, že se musí během zkušební doby dobře chovat. "Tříměsíční trest by si jinak musel odpykat ve vězení," dodal soudce.

Nespokojený státní zástupce

Státní zástupce Libor Skácel měl však jiný názor. "Uložený podmíněný trest je nepřiměřeně mírný, měl být uložen trest nepodmíněný. Jde o recidivní jednání, úmyslnou trestnou činnost, které se obžalovaný dopustil bezprostředně po odsouzení za jinou úmyslnou trestnou činnost," uvedl státní zástupce. S rozsudkem soudu spokojen nebyl, uvedl, že bude zvažovat dovolání.

Smetana ve čtvrtek k soudu nepřišel, v soudní místnosti ale byla řada jeho příznivců. Soudcům se omluvil s tím, že vše podstatné už řekl u okresního soudu. Už dříve uvedl, že rozsudek soudu pokládal od začátku za špatný, proto se rozhodl do vězení nenastoupit. Tvrdil, že do vězení nepatří a žádnou nápravu nepotřebuje.

Řidič přimaloval politikům tykadla

Bývalý řidič MHD byl odsouzen za to, že k politikům na předvolebních plakátech připsal své komentáře a přimaloval jim tykadla. Nejvíce pokreslených plakátů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala toho, aby jí muž zaplatil škodu 15 000 korun. Soud Smetanovi uložil, aby škodu uhradil, což udělal. Kromě toho si měl odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což však odmítl. Soudkyně mu proto přeměnila trest na 100 dní vězení.

Nástupu do vězení se Smetana vyhýbal hned dvakrát, podruhé, když se do káznice musel vrátit po přerušení trestu. Okresní soudce už dříve uvedl, že druhou žalobu za maření výkonu úředního rozhodnutí, která byla na Smetanu podána, zastaví. Podle něj jde o stejnou věc.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz