Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Sekyrou napadl v Aši pošťáka a jeho přítelkyni. Soud mu potvrdil výjimečný trest

Praha Jednadvacetiletý Patrik Wächter si za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho přítelkyni v Aši odpyká 24 let ve vězení. Výjimečný trest za dvojnásobný pokus o vraždu a podvod mu ve středu potvrdil odvolací pražský vrchní soud, který zamítl mladíkovo odvolání. Wächter se k napadení přiznal. Tvrdil však, že dvojici chtěl pouze oloupit, nikoli zabít. Mladý doručovatel i jeho dívka útok přežili.

Wächter si loni před Vánocemi nechal poslat na dobírku na smyšlené jméno historický revolver na konec odlehlé ulice v Aši - Mokřinách. Neměl ale v plánu za něj platit. Doručovatele, svého bývalého spolužáka, udeřil sekerou. Chtěl ho zabít a zásilku si vzít. Následně zaútočil i na doručovatelovu přítelkyni, která do té doby seděla v autě. Jednadvacetiletého pošťáka a sedmnáctiletou dívku zranil na hlavě, ukradl zásilku a odešel. Revolver se nikdy nenašel.

Oba napadení útok s vážnými zraněními přežili. Napadený doručovatel se z posledních sil doplazil k nejbližšímu domu, odkud lidé přivolali pomoc. Útok ale na muži o dívce zanechal psychické následky.

„Zaútočil způsobem, který byl rozhodně likvidační,“ prohlásil předseda senátu Jiří Lněnička. Neuznal tak mladíkovo tvrzení, podle kterého chtěl pouze získat zásilku a sekerou pošťáka zastrašit. Wächter chtěl podle soudce pravděpodobně opravdu původně doručovatele pouze oloupit o balíček, když ale zjistil, že jde o jeho známého, změnil plán. Rozhodl se ho odstranit, aby ho bývalý spolužák nemohl identifikovat na policii.

Wächter soudu nedokázal vysvětlit, proč nakonec muži zasadil dvě rány a dívce čtyři. Podle své výpovědi si okamžik napadení přesně nevybavuje. Ve středu pouze zopakoval, že nechtěl vraždit. „Vím, jaké je to ve vězení,“ prohlásil. Dodal, že již nikdy nespáchá žádný násilný čin.

Senát však jeho tvrzení neuvěřil. K výjimečnému trestu přistoupil naopak podle Lněničky zejména kvůli velmi nepravděpodobné možnosti nápravy mladého muže. „Tento závěr vychází nejen ze znaleckého posudku, ale i z dalších okolností,“ uvedl soudce. Wächter byl jako nezletilý již dvakrát odsouzen - v roce 2016 za zapálení chaty a o dva roky později za přepadení benzinových pump s kuší. Dvojici loni napadl v době, kdy byl v podmínce.

Soud muži rovněž nařídil zaplacení škody a újmy za víc než 1,9 milionu korun zdravotní pojišťovně, majiteli revolveru a oběma napadeným.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK 30.000 – 33.000 Kč + bonusy

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 37 000 Kč