Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Sekyrou napadl v Aši pošťáka a jeho přítelkyni. Soud mu potvrdil výjimečný trest

Praha Jednadvacetiletý Patrik Wächter si za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho přítelkyni v Aši odpyká 24 let ve vězení. Výjimečný trest za dvojnásobný pokus o vraždu a podvod mu ve středu potvrdil odvolací pražský vrchní soud, který zamítl mladíkovo odvolání. Wächter se k napadení přiznal. Tvrdil však, že dvojici chtěl pouze oloupit, nikoli zabít. Mladý doručovatel i jeho dívka útok přežili.

Wächter si loni před Vánocemi nechal poslat na dobírku na smyšlené jméno historický revolver na konec odlehlé ulice v Aši - Mokřinách. Neměl ale v plánu za něj platit. Doručovatele, svého bývalého spolužáka, udeřil sekerou. Chtěl ho zabít a zásilku si vzít. Následně zaútočil i na doručovatelovu přítelkyni, která do té doby seděla v autě. Jednadvacetiletého pošťáka a sedmnáctiletou dívku zranil na hlavě, ukradl zásilku a odešel. Revolver se nikdy nenašel.

Oba napadení útok s vážnými zraněními přežili. Napadený doručovatel se z posledních sil doplazil k nejbližšímu domu, odkud lidé přivolali pomoc. Útok ale na muži o dívce zanechal psychické následky.

„Zaútočil způsobem, který byl rozhodně likvidační,“ prohlásil předseda senátu Jiří Lněnička. Neuznal tak mladíkovo tvrzení, podle kterého chtěl pouze získat zásilku a sekerou pošťáka zastrašit. Wächter chtěl podle soudce pravděpodobně opravdu původně doručovatele pouze oloupit o balíček, když ale zjistil, že jde o jeho známého, změnil plán. Rozhodl se ho odstranit, aby ho bývalý spolužák nemohl identifikovat na policii.

Wächter soudu nedokázal vysvětlit, proč nakonec muži zasadil dvě rány a dívce čtyři. Podle své výpovědi si okamžik napadení přesně nevybavuje. Ve středu pouze zopakoval, že nechtěl vraždit. „Vím, jaké je to ve vězení,“ prohlásil. Dodal, že již nikdy nespáchá žádný násilný čin.

Senát však jeho tvrzení neuvěřil. K výjimečnému trestu přistoupil naopak podle Lněničky zejména kvůli velmi nepravděpodobné možnosti nápravy mladého muže. „Tento závěr vychází nejen ze znaleckého posudku, ale i z dalších okolností,“ uvedl soudce. Wächter byl jako nezletilý již dvakrát odsouzen - v roce 2016 za zapálení chaty a o dva roky později za přepadení benzinových pump s kuší. Dvojici loni napadl v době, kdy byl v podmínce.

Soud muži rovněž nařídil zaplacení škody a újmy za víc než 1,9 milionu korun zdravotní pojišťovně, majiteli revolveru a oběma napadeným.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...