Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud pouští odposlechy. Jsi normální primitiv, vole, vmetla Nagyová Nečasovi

Česko

  10:48aktualizováno  12:48
PRAHA - Poměry v rodině bývalého premiéra Petra Nečase, sledování jeho tehdejší manželky Radky, o níž se vyjadřovala velmi vulgárně, i zprávy o návratu Václava Klause do ODS. To jsou témata, jimiž se zabývala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová). Vyplývá to z odposlechů, které začal pouštět soud.

Nečasová vypovídala před soudem v kauze údajného zneužití rozvědky dvě hodiny. Cítí se nevinná. Odpoledne následují dotazy advokátů a žalobce. foto:  Dan Materna, MAFRA

Soud pokračuje v projednání kauzy bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové obžalované ze zneužití vojenské tajné služby. Na programu jsou odposlechy, jejichž přehrání zabere zhruba tři dny.

Nečas řekl, že akci vojenských špionů spustil sám. Riziko souviselo s gripeny

Nečasové a třem bývalým vysoce postaveným vojenským důstojníkům hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci. Čtveřice obžalobu odmítá. Případ řeší Obvodní soud Pro Prahu 1. Termíny jednání jsou nařízené na následující dva týdny. Soud již vyslechl všechny předvolané svědky a provedl také listinné důkazy.

Líčení probíhá bez přítomnosti Nagyové. Nepřišli ani bývalí šéfové vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondřej Páleník. Dorazil pouze zpravodajec Jan Pohůnek.

Každý ministr chodí lépe oblékaný než on

Na odposleších, které pocházejí ze září a října 2012, se řeší do detailu fungování tehdejší Nečasovy rodiny. Petr a Radka Nečasovi oznámili rozchod na počátku roku 2013, následně se rozvedli. 

V telefonátech z podzimu 2012 Nagyové s Nečasovou osobní asistentkou Marií Zlatohlávkovou ji opakovaně označovala za „krávu“, „hysterku“ a „čůzu“ a kritizovala ji za to, že Nečase obtěžuje s rodinnými problémy. Podle obžaloby nechala Nagyová svou sokyni Nečasovou nezákonně sledovat a sháněla na ni kompromitující materiály.  Obhajoba tvrdí, že se prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra.

Telefonáty také odhalily, jakou moc měla Nagyová nad předsedou vlády, kterému říkala „vole“ nebo „primitive“, aniž by se proti tomu Nečas ohradil.

„On mě nabádá, abych ji nechala sledovat,“ říkala dále Nagyová a rozebírala změny v cestě Radky Nečasové do Itálie.

Bývalá šéfka premiérova kabinetu, která měla na tehdejšího předsedu vlády značný vliv, na odposleších řeší i možný návrat Václava Klause do politiky a ODS, stejně jako styl Nečasova oblékání. „Každý ministr chodí lépe oblékaný než on,“ hodnotila premiérův zevnějšek asistentka Zlatohlávková. Soud nechal předčítat i SMS zprávy.

Odposlechy potvrzují, že Nagyová se zpravodajci řešila fotografie Radky Nečasové. A naturilisticky dokazují, že Nagyová vyčítala Nečasovi, že se jí dostatečně nevěnuje. „Všude se za mě stydíš!“ Nečas ji značně vyčerpaným hlasem prosil, aby na něj nekřičela.

Nagyová: Sedí doma na prdeli a nechává se živit

V telefonátech s Marií Zlatohlávkou Nagyová Nečasovou pomlouvala za to, že vyhrožuje premiérovi rozvodem či že s ním chce řešit rodinné problémy před důležitými jednáními vlády. Vadilo jí také, že rodina má u premiéra vždy přednost - například se pozastavila nad tím, že nechtěl zrušit oslavu narozenin své dcery.

„Ona je úplnej blázen, Maruško,“ uvedla jednou. „Ona je strašlivě na prachy,“ zaznělo také. „Já bych ji seřezala, aby šla makat,“ podpořila Nagyovou kamarádka. Ženy se shodly na tom, že Nečasová „sedí doma na prdeli a nechává se živit“. Premiér se kvůli napjaté rodinné situaci musí pohybovat „v bahně a stresu“, ačkoliv by po příchodu domů potřeboval „pochovat“.

Nagyová se o sokyni a Nečasovi radila i s kartářkou. „Podle ní je tak nabubřelá, že si nepřipustí, že by si něco s někým začal,“ konstatovala.

Doma držíš hubu a krok, vole, spílala premiérovi

Před soudem také vyšlo najevo, že Nagyová dělala Nečasovi po telefonu scény, při kterých na něj křičela a sprostě ho urážela. Premiér odpovídal tiše, smířlivě a unaveně, hlas na ni nikdy nezvýšil.

„Na chlapa si hraj někde jinde, ne přede mnou. Všude se za mě stydíš, vole. Lítám jako kráva. Ty jsi normální primitiv, vole. Nebudu ti dělat poskoka. Nebereš mě jako partnera, šikanuješ mě. Doma držíš hubu a krok, vole. To je vidět, kdo tam nosí kalhoty,“ vyčetla mu například. „Jaňulko, prosím tě, já nemám sílu se hádat, já jsem úplně grogy,“ snažil se situaci urovnat Nečas.

„Já tady kvůli tobě nasazuju krk, nasazuju všechno!“ kontrovala jeho přítelkyně a podřízená. „Já chci partnera, já nechci šéfa!“ dodala. „Vždyť já nechci být šéf, já už toho taky mám plné zuby,“ ujistil ji předseda vlády.

Námitky obhájců soudkyně zamítla

Pohůnkův advokát Michal Hráský upozornil, že jsou nahrávky vytržené z kontextu a požádal, aby obžaloba vždy uvedla alespoň údaj, mezi kým se hovor vede.

Obhájce Nagyové Eduard Bruna se bránil dehonestaci své klientky, připojili se další advokáti. Podle nich nemají nahrávky vztah k projednávání trestní věci. Žalobce uvedl, že mu nahrávky nejsou příjemné, dokazují však podle něj vztah mezi Nagyovou a Nečasem a motiv ke sledování.

Soudkyně Helena Králová odmítla po desetiminutové pomlce námitky obhajoby. Podle ní mají nahrávky souvislost s projednávanou záležitostí.

Pokud nebude nutné projednat ještě další důkazy, následují závěrečné řeči žalobce, advokátů a obžalovaných a rozsudek.

V pondělí soud vyslechl Radku Nečasovou. Ve středu půjde k výslechu expremiér...
Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu s manželem a právním zástupcem.

Policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky v polovině června 2013. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Kromě Nečasové jsou v případu obžalovaní dva bývalí ředitelé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření a zadání přišlo „z nejvyšších míst“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!