Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud pouští odposlechy: Pancová s Kottem chtěli zastrašit nepohodlnou osobu

Česko

  13:22aktualizováno  15:12
PRAHA - Klíčový důkaz proti exhejtmanovi Davidu Rathovi na úvod udělal rozpačitý dojem. Soud poprvé přehrál autentické odposlechy, které podle obžaloby dokazují korupci u zakázek ve Středočeském kraji. Prvním nahrávkám prostorových odposlechů bylo velmi špatně rozumět.

Na snímku obžalovaní Petr Kott a Kateřina Pancová o přestávce soudního líčení. foto: ČTK

"Jéé, ta je krásná, děkuji, jste hodná," vítala Kateřina Pancová s úsměvem stavařku Ivanu Salačovou ve dveřích své kanceláře v kladenské nemocnici.

"Já vždycky nosím kytky. Ještě dám něco sekretářce," odpověděla Salačová. Psal se 7. prosinec 2011 a policie již Ratha a spol. odposlouchávala. Ze záznamu lze vyslechnout, že úvod setkání se nesl v hodně uvolněném duchu, Pancová cosi popisovala, zřejmě jeden z dárků, které dostala od jednoho z hostů. "To je takovej tubus, to zmáčknete a udělá to trrrrr," zaplnil místnost její smích.

"Odevzdal nižší rozpočet, aby všem uškodil"

Postupně nicméně hovor zvážní, to když se obě ženy začnou bavit o chystané zakázce na rekonstrukci zámku Buštěhrad. "Já vám řeknu další věc, s padouchem jsem měla schůzku," vypráví na nahrávce Salačová. Slovem "padouch" myslí projektanta Vladislava Procházku, který odmítl opravu vyčíslit na více než 160 milionů korun. S Pancovou řešily, že ho kvůli tomu budou muset vyměnit.

Na další schůzce s Pancovou však podnikatelka přešla rovnou k věci. "Ten padouch, to je hajzl," zlobila se poté, co Procházka skutečně vypracoval rozpočet na pouhých 160 milionů korun, přičemž domluva zněla na 200. "Procházka odevzdal nižší rozpočet, aby všem uškodil. Proto se hledal projektant," dovysvětlila potom soudu podnikatelka. 

Odposlechy také zachytily komunikaci obou žen o další údajně cinklé zakázce na opravu gymnázia v Hostivici, kdy Salačová ujišťovala, že "provizi" za ni dodá do konce roku. "Byla jsem s Pohlem, domluvili jsme se, že dáme polovinu. Myslím si, že vám přinesu všechno. Provize přinesu Petrovi," zaznamenaly slib Salačové mikrofony.

ČTĚTE VÍCE:

Salačová se s Pancovou bavila i o jiných tématech. "My jsme slyšeli, že se bude stavět něco v Rakovníku," vyzvídala. Pancové se vyptávala i na jakési peníze, které měl Středočeský kraj poslat nejmenované starostce.

Dárky k Vánocům

Další odposlechy, kterým však již bylo velmi zle rozumět, nahrály konverzaci Pancové s partnerem Petrem Kottem. Vyplývá z nich, že chtěli kohosi zastrašit, zřejmě k tomu však nedošlo. "Opatrnosti není nikdy nikdy nazbyt. Já bych se s ním potkal, řekl mu ty seš zm.., děláš takový věci, jde o velký peníze," radil Kott Pancové, jak na kohosi zatlačit. "Nechme to bejt a uvidíme, co bude dál," rozhodl se ale nakonec.

Pár se však bavil i o soukromých věcech, třeba co dát komu k Vánocům. "Když budeme mít cestu, vezmeme mu nějaké víno," mluvil Kott k Pancové.  Jindy se zase dvojice nevybíravě bavila u nejmenovaném úředníkovi krajského úřadu. "Chodí takovej člověk, smrdí, je z nějakýho odboru životního prostředí, takovej fakt echt santus," popsala kohosi Pancová.

Většině záznamů však již bylo rozumět jen velmi těžko a to i přes to, že soudce Robert Pacovský nechal speciálně kvůli jejich pouštění obstarat několik reproduktorů, mixážní pult obsluhovaný dvěma profesionály a všem zúčastněným obstaral sluchátka pro lepší poslech. Vedle špatné kvality prostorových odposlechů samotných navíc Pancová mluvila velmi rychle, když navíc přišly stěžejní pasáže, ztlumila hlas, na záznamech občas cinkalo nádobí, nebo hrálo rádio.

Já tomu nerozumím, říkal Rath u soudu

A Rath i s advokáty toho obratně využili. "Já tomu skutečně nerozumím. Nevíme, o čem se osoby baví a o čem se bavily před tím," upozornil Rath. Obdobně komentoval téměř každou přehranou nahrávku. 

"Rád bych se k tomu vyjádřil, ale skutečně tomu nerozumím, poctivě pouze přiznávám, že jsem na záznamu já a moje partnerka," komentoval Kott jeden z odposlechů. Obhájci zase několikrát upozorňovali, že přepisy neodpovídají odposlechům.

Pacovský je ale jejich námitky smetl. "Soud přehraje, co má k dispozici a posléze bude hodnotit, co z toho vyplývá, nebo nevyplývá," odmítl opakující se připomínky.

Na autenticitě odposlechů trvá státní zástupce Petr Jirát. "Pouhým stažením hlasitého zvuku jsem dospěl k závěru, že to slyším docela dobře," rozesmál soudní síň. Serveru Lidovky.cz potom řekl, že odposlechy je potřeba si pro lepší pochopení přehrát několikrát. "Policisté mají navíc na přepis mnohem lepší zařízení, než je k dispozici u soudu," řekl Jirát.

U pozdějších záznamů se zlepšila, když Kott s Pancovou řešili zdravotnické zakázky, bylo jim rozumět o dost lépe než zkraje.  

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...

Mohlo by vás zajímat